Van ilinde tüketilen sığır, koyun ve tavuk etlerinden toksik ağır metal düzeylerinin belirlenmesi ve insan sağlığı riskinin değerlendirilmesi
Determination of toxic heavy metal levels in beef, mutton and chicken meat consumed in Van province and evaluation of human health risk
- Tez No: 942260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK MERCAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı Van ilinde tüketilen sığır, koyun ve tavuk etlerinde toksik ağır metal düzeylerinin belirlenmesi ve insan sağlığı riskinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla Van ilindeki kasap ve marketlerden 16 adet sığır, 16 adet koyun ve 16 adet tavuk eti numunesi olmak üzere toplam 48 adet et numunesi toplanmıştır. Et numunelerinde civa, kadmiyum, kurşun, arsenik, alüminyum gibi toksik ağır metallerin tayini mikro dalga parçalama sisteminde çözünürleştirilme işleminden sonra ICP-MS ile yapılmıştır. Analiz sonucunda incelenen tüm metaller et numunelerinin tamamında (%100) tespit edilmiş; en yüksek düzeyde bulunan metalin Al, en düşük düzeyde bulunan metalin ise Cd olduğu, en yüksek metal konsantrasyonunun sığır etinde bulunduğu saptanmıştır. Et numunelerine ait metal düzeyleri Ulusal ve Uluslararası standartlar ile karşılaştırıldığında Cd hariç tüm ağır metallerin konsantrasyonlarının belirlenen maksimum izin verilen limitleri üzerinde olduğu belirlenmiştir. Risk değerlendirilmesi yapıldığında ağır metallere ait günlük alım miktarının 1 olması nedeniyle bu etlerin çocuklar tarafından tüketilmesinin bu kimyasallara aşırı maruz kalmaya neden olabileceği belirlenmiştir. Bu nedenle, Van ilinde sığır ve koyun eti tüketiminin özellikle çocuklar için önemli sağlık riskleri olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the toxic heavy metal levels in beef, smutton and chicken meat consumed in Van province and to evaluate the human health risk. For this purpose, a total of 48 meat samples, 16 beef, 16 mutton and 16 chicken meat samples, were collected from butchers and markets in Van province. Toxic heavy metals such as mercury, cadmium, lead, arsenic and aluminum were determined in meat samples ICP-MS device after solubilization in microwave digestion system. As a result of the analysis, all metals examined were detected in all meat samples (100%); the highest level of metal was Al, the lowest level was Cd, and the highest metal concentration was found in beef. When the metal levels of meat samples were compared with national and international standards, it was determined that the concentrations of all heavy metals except Cd were above the maximum permissible limits. When the risk assessment was made, it was determined that the daily intake amount of heavy metals was 1, consumption of these meats by children could cause excessive exposure to these chemicals. Therefore, it was concluded that consumption of beef and mutton in Van province could pose significant health risks, especially for children.