Yaratıcı drama etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin ingilizce konuşma becerisine etkisi
The effect of creative drama activities on english speaking skills of secondary school students
  1. Tez No: 942283
  2. Yazar: DERYA ÖZCAN ÖZALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanoğlu iletişim kurmaya her zaman ihtiyaç duymuştur. Dil ise bu iletişimi kurmadaki en önemli araçtır. Değişen ve gelişen dünya, kişilerin anadili yeterliliğinin yanı sıra, yabancı dilleri öğrenme noktasında da gereklilik ve zorunluluklar ortaya koymaktadır. Bu noktada günümüz dünyasında yabancı dili öğrenmek oldukça önemlidir. Yabancı dili öğrenirken kullanılacak yöntem ve teknikler de önem arz etmektedir. Yaratıcı drama bireylerin dil, iletişim ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayan bir öğretim tekniği olarak son yıllarda yabancı dil öğretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Araştırmanın hedefi, yaratıcı dramayı bir öğretim tekniği olarak kullanarak, ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerisi kazanmalarındaki akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırma Konya ili Selçuklu ilçesi Mehmet Ali Atiker İmam Hatip Ortaokulun'da beşinci sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. İki sınıf deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma konuları, öğrencilerin araştırma sürecinde, derslerinin ilerlemesine engel olmamak açısından 2024-2025 MEB kitabı kazanımları olarak belirlenmiştir. Araştırmada ön test- son test kontrol grubu yarı deneysel bir desen kullanılmış ve nicel verilerden faydalanılmıştır. Araştırma süresince sekiz hafta boyunca ikişer ders saati olmak üzere dersler, deney grubu öğrencileriyle yaratıcı drama etkinlikleri ile, kontrol grubu öğrencileri ile 2024-2025 5.sınıf mevcut MEB müfredatında verilen konuşma becerisini geliştirmeye yönelik etkinlikler (verilen kazanımla ile ilgili diyalog oluşturma, verilen kazanım ile ilgili öğrencinin düşüncelerini ifade etmesini sağlama) ile yürütülmüştür. Araştırmada 25 deney grubu öğrencisi ve 25 kontrol grubu öğrencisi olmak üzere toplamda 50 öğrenci yer almıştır. Araştırma sonunda, yaratıcı drama yöntemi ile öğrenim görerek İngilizce konuşma becerisi gelişen deney grubu öğrencilerinin akademik başarısı, mevcut MEB müfredat kazanımları ile öğrenim gören öğrencilere kıyasla anlamlı derecede artış göstermiştir. Bu sonuçlara bakılarak, yaratıcı drama yönteminin ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerini geliştirmede akademik başarılarına olumlu yönde etkisi olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Human beings have always felt the need to communicate, and language stands as the most crucial tool in establishing this communication. The ever-changing and developing world has brought forth not only the necessity for proficiency in one's mother tongue but also the obligation to learn foreign languages. In this regard, learning a foreign language has become increasingly important in today's world. The methods and techniques employed in the process of language learning are equally significant. In recent years, creative drama has frequently been utilized as a teaching technique that contributes to individuals' linguistic, communicative, and social development, especially in foreign language education. The aim of this study is to examine the effect of using creative drama as an instructional technique on the academic achievement of fifth-grade middle school students in developing English speaking skills. The research was conducted with fifth-grade students at Mehmet Ali Atiker Imam Hatip Middle School, located in the Selçuklu district of Konya, Türkiye. Two classes were designated as the experimental and control groups. In order not to disrupt the regular curriculum during the research process, the topics studied were selected based on the 2024–2025 Ministry of National Education (MEB) curriculum learning outcomes. A quasi-experimental design with a pre-test–post-test control group was employed in the study, utilizing quantitative data. For eight weeks, two class hours per week, lessons were delivered to the experimental group through creative drama activities, while the control group received instruction based on the current MEB curriculum for fifth grade—specifically using activities aimed at improving speaking skills (e.g., forming dialogues based on specific outcomes, expressing thoughts related to the outcomes). The study involved a total of 50 students, with 25 in the experimental group and 25 in the control group. The findings revealed that the academic achievement of students in the experimental group, who were instructed using creative drama techniques, showed a significant improvement in English speaking skills compared to those in the control group who received instruction based on the existing curriculum. These results indicate that the use of creative drama as a teaching method has a positive impact on the academic success of fifth-grade middle school students in developing English speaking skills.