Hikayesi olan Erzurum türkülerinde dramatik olan
The dramatic one which is in Erzurum folk songs that has a story
  1. Tez No: 942297
  2. Yazar: MUHAMMET SİNAN ÖZÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Kültür Bakanlığı resmi web sayfasında yayınlanan, Bebeğin Beşiği Çamdan, Güllü Kız, Kırmızı Gül Demet Demet, Kara Camışları Vurdum Bayıra, Huma Kuşu, Eledim Eledim Höllük Eledim, Bir Sandığım vardı Telden Sırmadan, Dün Gece Yar Hanesinde ve Sarı Gelin Erzurum Türküleri ve hikâyeleri, hem sosyolojik anlamda hem de dramatik anlamda incelenmiştir. Hikâyesi olan Erzurum türkülerinin sosyolojik boyutu ve taşıdığı dramatik unsurlar ele alınmıştır. Önce“Türkü nedir?”sorusuna cevap aranmış, sonrasında“Erzurum türküleri”yapısal anlamda incelenmiştir. Hikâyesi olan dokuz Erzurum türküsü önce sosyolojik boyutuyla ele alınmıştır. Türkülerin yakıldığı dönemdeki toplumsal yapı incelenmiştir. Ardından“Dramatik olan nedir?”sorusuna cevap aranarak, hikayesi olan Erzurum Türküleri, bu bağlamda değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, multidisiplinler bir yöntemle, türkü hikâyelerinin sahnelenebilir olup olmadığını belirlemektir. Türkü hikâyelerindeki dramatik unsurlar; Konu, karşıtlıklar, çatışmalar, düğümler ve krizler, çözümler, dramatik açmazlar, sorun, kişiler ve özellikleri, dil özellikleri, merak gerilim unsurları, mekan zaman ve uzam boyutu, mesaj önerme, alt metin ve metaforik gönderimler bulguları izleğinde değerlendirilerek, hikayesi olan Erzurum türkülerinin sahnelenebilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the folk songs and stories of Erzurum: Bebeğin Beşiği Çamdan, Güllü Kız , Kırmızı Gül Demet Demet,Kara Camislari Vurdum Bayira, Huma Kuşu, Eledim Eledim Höllük Eledim, Bir Sandığım Vardı Telden Sırmadan, Dün Gece Yar Hanesinde and Sarı Gelin which are published on the official website of the Ministry of Culture, are examined in both sociological and dramatic terms. The sociological dimension and dramatic elements of Erzurum folk songs with stories were dealed. First, the question of“What is a folk song?”was answered, and then“Erzurum folk songs”were examined in a structural sense. Nine Erzurum folk songs with stories were first discussed in terms of their sociological dimension. The social structure during the period when the folk songs were sung was examined. Then, the question of“What is dramatic?”was answered, and Erzurum folk songs with stories were evaluated in this context. Then, by searching for an answer to the question“What is dramatic?”, Erzurum Folk Songs with stories were evaluated in this context. The aim of the study is to determine whether folk song stories can be staged with a multidisciplinary method. The dramatic elements in folk song stories; Subject, oppositions, conflicts, tangles and crises, solutions, dramatic impasse, problem, people and their characteristics, language features, elements of suspense, space ,time and dimension; message suggestion, subtext and metaphorical references were evaluated in the context of findings, and it was concluded that Erzurum folk songs which have stories can be staged.