Video paylaşım platformları yoluyla informal öğrenme ve sınıf içi ağlarda bilgi paylaşımı: İlişkisel bir bakış
Informal learning through video sharing platforms and knowledge sharing in classroom networks: A relational perspective
- Tez No: 942296
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SOMYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bireylerin günlük yaşamlarında edindikleri bilgiler, informal öğrenmenin temelini oluşturur. Teknolojinin hızla gelişmesiyle dijital ortamlar, bu tür öğrenmeler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir. Günümüzde öğrenciler sadece okullarda ders programı kapsamında sunulan içeriklerle sınırlı kalmadan, video paylaşım platformları gibi çeşitli çevrimiçi kaynaklar aracılığıyla sürekli olarak öğrenmeye yönelmektedirler. Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin video paylaşım platformlarını informal öğrenme süreçlerinde nasıl kullandıklarını ortaya koymak ve öğrencilerin derslerle ilgili ve ders dışı konularda bilgi edinmek amacıyla sınıf içinde birbirleriyle kurdukları etkileşimlerden oluşan sosyal ağların yapısını incelemektir. Ayrıca, öğrencilerin informal öğrenme süreçlerinde video paylaşım platformlarını kullanma amaçları, bu platformlarda gerçekleştirdikleri etkinlikler ve eriştikleri bilgi-içerik bağlamında benzerliklerine göre ortaya çıkan sosyal ağ yapılarını incelemektir. Durum çalışması ile gerçekleştirilen bu araştırmada nicel, nitel ve sosyal ağ analizi yöntemleri kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilirlik yöntemiyle seçilen çalışma grubu, Kırıkkale ilinde bulunan bir lisedeki 10. sınıfta öğrenim gören 56 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin informal öğrenme amacıyla video paylaşım platformlarını kullanma durumlarını belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu ile sınıf-içi bilgi edinme ağlarını belirlemek için sosyometrik anket kullanılmıştır. Araştırma verilerinin içerik analizi için Microsoft Excel, betimsel analizi için SPSS 27 programı, sosyal ağ analizi için UCINET 6.800, sosyal ağların görselleştirilmesi için Netdraw yazılımlarından faydalanılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğrencilerin tamamı bilgi edinme amacıyla video paylaşım platformlarını kullanmaktadır ve en çok kullandıkları platform YouTube'dur. Öğrencilerin tamamı video paylaşım platformlarını konu anlatımı, anlaşılmayan noktaların öğrenilmesi, soru çözümü ve sınavlara çalışma gibi amaçlarla kullanmaktadırlar. Ayrıca hobi ve ilgi alanlarına yönelik, günlük hayatta merak ettikleri konular, yenilik ve gelişmelerle ilgili bilgi edinmek için de bu platformlar tercih edilmektedir. Öğrencilerin video paylaşım platformlarındaki etkinliklerine bakıldığında, tüm öğrencilerin video izlediği ve büyük çoğunluğunun videoların altındaki yorumları okuduğu, ancak yorum yapma oranının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Bu platformlardan en çok ders içerikleriyle ilgili bilgi edinildiği, bunu kişisel ve sosyal gelişim, sağlık, spor ve güzellik, bilişim teknolojileri, turizm, sanat ve kültür, bilim, doğa ve canlılar ile din konu alanlarının takip ettiği belirlenmiştir. Tüm öğrencilerin en az bir içerik türünde bir kanala abone olduğu tespit edilmiştir. Abone olunan kanalların başında, okuldaki derslere yönelik içerikler gelmektedir. Bu kanalları sırasıyla bilişim teknolojileri, bilim, spor, sağlık ve güzellik, sanat ve kültür, turizm, kişisel ve sosyal gelişim, doğa ve canlılar ile din içerikli kanallar izlemektedir. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen video türleri sırasıyla, ders konularına yönelik eğitim videoları, nasıl yapılır videoları, belgeseller, alanında uzman kişilerin yayınladığı bilgi verici videolar, teknoloji incelemeleri, deney videoları, düşündürücü sohbetler, seyahat/keşif videoları ile sesli kitap ve hikâyelerdir. Öğrencilerin büyük bir kısmının, video paylaşım platformlarını sosyal medya ve arkadaşları aracılığıyla tanıdığı görülmüştür. Çalışmaya katılan öğrencilerin de okuldaki derslere yönelik sosyal ağ topolojisi incelendiğinde, Sınıf 1'in ağının yoğun ama merkezî yapılı olduğu, etkileşimlerin birkaç öğrenci etrafında toplandığı ve izole bir alt grup bulunduğu görülmüştür. Sınıf 2'nin ağının ise daha seyrek ama dengeli olduğu, bilgi paylaşımının tüm sınıfa yayılmış durumda olduğu tespit edilmiştir. Ders dışındaki herhangi bir konuda bilgi edinmeye yönelik sosyal ağ topolojisine göre sınıf 1 ve sınıf 2'de orta seviyede bir merkezilik olduğu, bilgi akışının belirli öğrenciler üzerinde yoğunlaştığını ancak tamamen tek bir merkez etrafında toplanmadığı görülmüştür. Öğrencilerin video paylaşım platformlarını kullanma amaçları ve bu platformlarda gerçekleştirdikleri etkinlikler açısından benzerliklerine yönelik sosyal ağ topolojisi incelendiğinde, her iki sınıfın da genel merkezîleşme düzeyinin düşük, yoğunluk değerinin ise orta seviyede olduğu görülmüştür. Bu durum, bireyler arasında daha güçlü etkileşimlerin olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin video paylaşım platformlarında eriştikleri bilgi ve içerikler açısından benzerliklerine yönelik sosyal ağ topolojisinde sınıfın bütününe ilişkin merkezileşme ve yoğunluk değerine göre her iki sınıfta da ağın genel merkezileşme seviyesi ve yoğunluğu düşüktür. Dolayısıyla öğrenciler arasında eriştikleri bilgi ve içerikler açısından aşırı merkezi bir yapı olmadığı ve etkileşimin zayıf olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The knowledge individuals acquire in their daily lives forms the foundation of informal learning. With the rapid advancement of technology, digital environments have become indispensable resources for this type of learning. Today, students are no longer limited to the content provided within the formal school curriculum; they also engage in continuous learning through various online platforms, such as video-sharing websites. The aim of this study is to explore how students use video-sharing platforms as part of their informal learning processes and to examine the structure of the social networks formed through their peer interactions in the classroom while seeking information on both course-related and extracurricular topics. Furthermore, the study investigates the social network structures that emerge based on students' similarities in their purposes for using video-sharing platforms, the types of activities they engage in on these platforms, and the nature of the information and content they access.This case study employs a mixed-methods approach, combining quantitative, qualitative, and social network analysis techniques. The study group was selected through convenience sampling and consists of 56 tenth-grade students from a high school in Kırıkkale Province. Data were collected using two instruments: a semi-structured interview form to explore students' use of video-sharing platforms for informal learning, and a sociometric form to analyze the structure of their classroom social networks. Microsoft Excel was used for content analysis, SPSS 27 for descriptive statistical analysis, UCINET 6.800 for social network analysis, and NetDraw for the visualization of social networks. The findings of the study indicate that all students use video-sharing platforms to access information, with YouTube being the most frequently used platform. Students reported using these platforms for a variety of educational purposes, including reviewing lectures, clarifying concepts they did not understand, solving practice questions, and preparing for exams. In addition, they turn to these platforms to explore personal interests and hobbies, satisfy everyday curiosities, and stay updated on innovations and current developments. In terms of platform activities, all students reported watching videos, and the majority also read the comments under the videos; however, only a small proportion actively commented themselves. The content areas most frequently accessed by students were related to school subjects, followed by topics on personal and social development, health, sports and beauty, information technologies, tourism, arts and culture, science, nature and living organisms, and religion. All students reported subscribing to at least one channel, with educational channels related to school subjects being the most commonly followed. These were followed by channels focused on information technologies, science, sports, health and beauty, arts and culture, tourism, personal and social development, nature and living organisms, and religion. The video types most frequently preferred by students included educational videos, how-to guides, documentaries, expert-led informational content, technology reviews, experimental demonstrations, intellectually stimulating discussions, travel and exploration content, as well as audiobooks and narrated stories. Most students reported being introduced to video-sharing platforms primarily through social media and peer recommendations. The analysis of classroom social network structures—based on students' information-seeking interactions related to school subjects—revealed distinct topological characteristics across the two groups. In Class 1, the network demonstrated high density but also centralization, indicating that a small number of students acted as central hubs of information exchange, while an isolated subgroup remained on the periphery, disconnected from the main information flow. In contrast, Class 2's network exhibited lower density but greater equilibrium in degree distribution, suggesting a more decentralized and egalitarian structure in which information was more evenly disseminated among peers, and no single student dominated the interaction patterns. According to the social network topology related to information-seeking behaviors on non-curricular topics, both Class 1 and Class 2 demonstrated a moderate level of centralization, indicating that while the flow of information was concentrated among certain students, it was not entirely dominated by a single central actor. When examining the social network structures based on students' similarities in their purposes for using video-sharing platforms and the types of activities they engage in on these platforms, the overall centralization levels in both classes were low, and network density was at a moderate level. This suggests relatively balanced interaction patterns and stronger peer-to-peer connectivity across the network. In contrast, the social network topology constructed based on students' similarities in the types of information and content they accessed on video-sharing platforms revealed both low centralization and low density in both classes, especially when compared to the networks representing general classroom interactions. This indicates a less cohesive and weakly connected structure in terms of shared informational content, suggesting limited overlap and interaction among students based on the specific content they consumed.