Hamdi Döndüren'in Ahkâmu'l-Kur'an tefsirinde 'namaz bağlamında' ahkâm ayetlerine yaklaşımı
Hamdi Döndüren's approach to 'ahkam verses in the context of prayer' in Ahkam Al-Qur'an commentary
  1. Tez No: 942316
  2. Yazar: AHMET BER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KABAKÇILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Din temelinde inanç, insanlık tarihi boyunca hayatın her safhasında toplumlara yön vermiş bir güç olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim Kur'an-ı Kerim indirildiği ilk dönemden itibaren hem bireysel hem toplumsal hayata yön vermiştir. Tarihi süreç içerisinde müfessirler Kur'an ayetlerini tefsir ederken faklı metotlar takip etmiştir. Nitekim bazı müfessirler Kur'an'ı edebi yönüyle incelerken, bazıları sosyal hayata dönük içtimai yönünü ele almış, bazıları Kur'an'ın muamelatına dair fıkhi yönünü ele alırken, bazıları tasavvufi yönünü ele almış, bazıları dilsel-lûğavi yönünü incelerken, bazısı da ilmi bilimsel yönlerine değinmişlerdir. Bu çalışma, çağdaş fıkhî tefsir geleneğinin önemli temsilcilerinden Prof. Dr. Hamdi Döndüren'in“Ahkâmu'l-Kur'ân, Kur'ân-ı Kerim ve Fıkhî Tefsiri”adlı eserinde yer alan namazla ilgili ahkâm ayetlerine yaklaşımını incelemektedir. Namaz, İslam dininin beş temel ibadetinden biri olup, Allah'a ibadet etmek, O'na yakınlaşmak ve manevi bir bağ kurmak amacıyla düzenli olarak yerine getirilen, belirli hükümler ve kurallar çerçevesinde uygulanan bir ibadettir. Araştırmada, Döndüren'in farklı mezhep görüşlerini karşılaştırmalı biçimde ele alması, rivayetleri çeşitli boyutlarıyla sunması ve yalnızca Hanefî mezhebiyle sınırlı kalmayarak geniş bir okuyucu kitlesine hitap etmesi gibi yönleriyle eserin özgünlüğüne dikkat çekilmiştir. Ahkâmu'l-Kur'ân hem Hanefî mezhebine mensup bireyler hem de diğer mezheplere bağlı Müslümanlar için kıymetli bir başvuru kaynağı niteliği taşımaktadır. Çalışmanın temel amacı, müellifin namazla ilgili ahkâm ayetlerine dair yorumlarını klasik ve çağdaş ahkâm tefsirleriyle karşılaştırarak değerlendirmek ve bu çerçevede Döndüren'in yaklaşımını ahkâm tefsiri geleneği içinde konumlandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Faıth, as the foundatıon of relıgıon, has emerged throughout human hıstory as a force that guıdes socıetıes ın every aspect of lıfe. Indeed, from the moment the Qur'an was revealed, ıt has shaped both ındıvıdual and socıetal lıfe. Throughout hıstory, commentators have employed varıous methodologıes ın theır ınterpretatıon of Qur'anıc verses. Whıle some have examıned the Qur'an from a lıterary perspectıve, others have explored ıts socıal aspects, legal rulıngs, or mystıcal dımensıons. Some have focused on ıts lınguıstıc features, whıle others have addressed ıts scıentıfıc aspects. Thıs study examınes the approach of Prof. Dr. Hamdı Dunduren, one of the promınent representatıves of contemporary jurıdıcal exegesıs, towards the rulıngs related to prayer ın hıs work Ahkâmu'l-Kur'ân. Prayer, one of the fıve fundamental acts of worshıp ın Islam, ıs performed regularly wıthın a framework of specıfıc rulıngs and prıncıples to worshıp God, seek closeness to Hım, and establısh a spırıtual connectıon. The research hıghlıghts the orıgınalıty of Dunduren's work, partıcularly ın hıs comparatıve analysıs of dıfferent jurısprudentıal perspectıves, hıs presentatıon of narratıons ın varıous dımensıons, and hıs ınclusıve approach that extends beyond the Hanafı school, appealıng to a broader readership. Ahkâmu'l-Kur'ân serves as a valuable reference not only for ındıvıduals followıng the Hanafı tradıtıon but also for Muslims affılıated wıth other schools of thought. The prımary objectıve of thıs study ıs to assess Dunduren's ınterpretatıons of prayer-related jurıdıcal verses by comparıng them wıth classıcal and contemporary exegesıcal tradıtıons and to posıtıon hıs approach wıthın the broader framework of jurıdıcal exegesıs.