Bankaların kanuni takip portföyünde yer alan Ege bölgesi işletmelerinin finansal başarısızlık tahminine yönelik ampirik bir araştırma
An empirical research on financial failure prediction of Aegean region businesses in the legal follow-up portfolio of banks
  1. Tez No: 942315
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
1980'li yıllardan ile iletişim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin hızlanması, dünyadaki siyasi kutupları temsilcisi olan ülkelerin normalleşmeye başlaması ve ideolojiler arasındaki mesafelerin kısalması, dünya genelinde kaynak merkezleri ile ihtiyaç noktalarının buluşturulmasının amaçlaması vb. sebeplerle dünyada küreselleşme süreci başlamış ve günümüzde artık bu süreç tamamlanmıştır. Küreselleşme beraberinde ekonomik, siyasi ve sosyal birliktelikler getirirken ekonomik kriz, siyasi sorunlar ve salgın hastalıklar gibi olumsuz etkileşimler de getirmiştir. İşletmelerin yaşam seyri içerisinde özünden gelen sorunlarla beraber bahsi geçen dış kaynaklı sorunlar işletmelerin varlığını tehdit eden riskler ortaya çıkarmıştır. Bu sorunlar devam eder ve işletme yönetim başarısı göstermezse finansal başarısızlık kaçınılmaz hale gelmektedir. Finansal başarısızlık işletmeler için ödeme sorunlarını, karsızlaşmayı, tedarik ve satış sorunları ve nihayetinde iflası ifade etmektedir. Çalışmamızda 2011-2021 yılları arasında bankalarda kanuni takip aşamasına gelmiş olan işletmeler üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Finansal başarısızlık yaşamış işletmeler en azından kanuni takip aşamasındaki işletmeler olarak kabul edilmiştir. Finansal başarısızlık yaşamış şirketlerin oluşturduğu seçilmiş gruplar üzerinde Altman Z skor, Springate S skor ve Zmijewski J skor modellerinin başarısı kıyaslanarak bankaların özellikle risk yönetiminde olmak üzere tüm faaliyetlerinde kullanımı için faydalı sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, the acceleration of developments in the field of communication and technology, the normalization of the countries that represent the political poles in the world, the shortening of the distances between ideologies, the aim of bringing resource centers and need points around the world together, etc. For these reasons, the globalization process started in the world and today this process has been completed. While globalization brings economic, political and social unity, it also brings negative interactions such as economic crisis, political problems and epidemics. Along with the inherent problems in the life course of businesses, the aforementioned external problems have created risks that threaten the existence of businesses. If these problems continue and the business does not show management success, financial failure becomes inevitable. Financial failure means payment problems, unprofitability, supply and sales problems and ultimately bankruptcy for businesses. In our study, research was conducted on businesses that have reached the legal follow-up stage in banks between 2011 and 2021. Businesses that have experienced financial failure are considered to be at least in the legal proceedings stage. By comparing the success of Altman Z score, Springate S score and Zmijewski J score models on selected groups of companies that have experienced financial failure, useful results have been revealed for the use of banks in all their activities, especially in risk management.