Orman köylülerinin ormancılık mevzuatı farkındalığına ilişkin bir değerlendirme: Torul ve Kürtün orman işletme müdürlükleri örneği
An evaluation of forest villagers' awareness of forestry legislation: The example of Torul and Kürtün forest management directorates
  1. Tez No: 942333
  2. Yazar: MUSA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KOMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, orman köylülerinin orman suçları, ormanların korunması ve orman köylüsünün ormanlardan faydalanmalarına ilişkin mevzuat hükümleri hakkındaki farkındalığının belirlenmesi amaçlamıştır. Araştırma, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü Torul ve Kürtün Orman İşletme Müdürlükleri sorumluluk sahasında yer alan orman köylerinde gerçekleştirilecek şekilde planlanmıştır. Çalışmada, Torul ilçesine bağlı 17 köyde 66 katılımcı, Kürtün ilçesine bağlı 27 köyde 111 katılımcı olmak üzere toplam 177 katılımcıya yüz yüze görüşme esasına dayalı anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracında yer alan araştırma ölçeğinde önermeler 5'li likert ölçeğine göre tasarlanmıştır. Araştırmanın sonuçları, katılımcıların orman suçları ve ormandan faydalanma hususunda yeterli bilgi ve farkındalık düzeyinde bulunmadığını göstermiştir. Orman suçlarının en önemli türleri olarak orman yakma, kaçakçılık ve ağaç kesme öne çıkmıştır. Katılımcılar, ormanlardan faydalanmada geçim kaygısıyla yapılan eylemleri kabul edebilir bulurken, orman köylüsünün ormanlardan uzak tutulması gerektiği fikrine katılmamışlardır. Diğer yandan, mülkiyet değişiminin ormanların korunmasına olumlu katkı sağlayacağı hususunda görüş birliği olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, katılımcılar orman işletme personeliyle ilişkilerinin çoğunlukla iyi veya normal olduğunu belirtmişlerdir. Ormanların korunması gerekliliği konusundaki görüşler, yaşa göre farklılık göstermektedir; 51-65 yaş arası katılımcılar, orman köylülerinin ormanlardan uzak tutulması gerektiği fikrine daha olumsuz yaklaşırken, 65 yaş üzeri katılımcılar daha olumlu düşüncelere sahiptir. Genel olarak, ormanların korunması ve yönetimi konusunda katılımcılar arasında belirgin görüş farklılıkları ve yaşa dayalı tutum farklılıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the awareness of forest villagers about forest crimes, protection of forests and the provisions of the legislation regarding the utilization of forests by forest villagers. The research was planned to be carried out in forest villages located in the area of responsibility of Trabzon Regional Directorate of Forestry Torul and Kürtün Forest Management Directorates. In the study, a total of 177 participants, including 66 participants in 17 villages of Torul district and 111 participants in 27 villages of Kürtün district, were surveyed based on face-to-face interviews. The propositions in the research scale in the data collection tool were shaped according to a 5-point Likert scale. The results of the research showed that the participants did not have sufficient knowledge and awareness about forest crimes and forest utilization. The most important types of forest crimes were forest burning, smuggling and logging. While the participants found the actions taken for livelihood concerns acceptable in forest utilization, they disagreed with the idea that forest villagers should be kept away from forests. On the other hand, there was a consensus that ownership change would contribute positively to the protection of forests. In addition, participants stated that their relations with forest management personnel were mostly good or normal. Views on the need to protect forests differ according to age; respondents between 51-65 years of age were more negative about the idea that forest villagers should be kept away from forests, while respondents over 65 years of age were more positive. In general, significant differences of opinion and age-based attitudinal differences were observed among the participants on the protection and management of forests.