Osmanlı belgelerine göre 1800-1914 yılları arasında Hürmüz Boğazı
The strait of hormuz according to Ottoman documents between 1800 and 1914
- Tez No: 942351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞERİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyıl Osmanlı belgeleri üzerinden Basra Körfezi bölgesindeki Hürmüz Boğazı meselesini ele almaktadır. Osmanlı belgelerine göre bu boğaz 1800-1914 yılları arasında bölgesel ve uluslararası güçlerin ilgi odağı olmuştur. Bu bağlamda, bu çalışma Hürmüz Boğazı'nın statüsünü ve önemini (jeopolitik, stratejik ve ekonomik) Osmanlı belgeleri üzerinden analiz edecektir. Ayrıca, günümüzde de dünyanın en önemli stratejik su yolu olmaya devam eden bu stratejik boğazı ele geçirmek için sömürgeci güçler arasındaki rekabetin yoğunlaşması da ele alınacaktır. Hürmüz Boğazı, Doğu Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayan en önemli boğazlardan biridir. Hürmüz Boğazı'nın konumu ona her açıdan (jeopolitik, stratejik ve ekonomik) önem kazandırmaktadır, zira bu boğaz küresel deniz trafiğinde en önemli küresel koridoru oluşturmaktadır ve konunun önemi de burada yatmaktadır; Osmanlı belgeleri üzerinden Hürmüz Boğazı ve uluslararası politikadaki önemi ele alınacaktır. Konu aynı zamanda Osmanlı'nın bu boğaza yönelik uluslararası politikasını ve boğaz çevresindeki sömürgeci güçlerle olan çatışmasını da ele alacaktır. Konunun önemi, Osmanlı belgeleri üzerinden Hürmüz Boğazı meselesine ilişkin yeterli çalışma bulunmamasından da anlaşılmaktadır. Bu araştırma, Osmanlı belgeleri üzerinden Hürmüz Boğazı meselesine yeni ve farklı bir bakış açısı getirmeye çalışacaktır. Araştırmalarımızda bir takım gerçeklere ulaşabilmek için birden fazla metodoloji izlememiz gerekmektedir. Bu nedenle, tarihsel olayları anlatmak ve analiz etmek için analitik tarihsel yaklaşımı izlemeye çalışacağım, aynı zamanda olayları parçalara ayırıp yeniden ifade etmek için de yapısökümcü yaklaşımı kullanacağım çünkü araştırma, olaya bu şekilde yaklaşmamızı gerektiriyor. Bu araştırmada en önemli kaynak Osmanlı belgeleridir. Bu araştırmanın metodolojisi analitik, yapısökümcü ve belgesel boyutları birleştirir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the Strait of Hormuz issue in the Persian Gulf region through 19th century Ottoman documents. According to Ottoman documents, this strait was the focus of attention of regional and international powers between 1800 and 1914. In this context, this study will analyze the status and importance (geopolitical, strategic and economic) of the Strait of Hormuz through Ottoman documents. In addition, the intensification of competition between colonial powers to capture this strategic strait, which continues to be the most important strategic waterway in the world today, will also be discussed. The Strait of Hormuz is one of the most important straits connecting East Asia and the European continent. The location of the Strait of Hormuz gives it importance in every aspect (geopolitical, strategic and economic), as this strait constitutes the most important global corridor in global maritime traffic, and therein lies the importance of the issue; The Strait of Hormuz and its importance in international politics will be discussed through Ottoman documents. The subject will also discuss the Ottoman's international policy towards this strait and its conflict with the colonial powers around the strait. The importance of the subject is also understood from the lack of sufficient studies on the Strait of Hormuz issue through Ottoman documents. This research will try to bring a new and different perspective to the Strait of Hormuz issue through Ottoman documents. In order to reach certain facts in our research, we need to follow more than one methodology. Therefore, I will try to follow the analytical historical approach to describe and analyze historical events, but also use the deconstructionist approach to break down and restate events, because research requires us to approach the event in this way. The most important source in this research is Ottoman documents. The methodology of this research combines analytical, deconstructive and documentary dimensions.