Yetişkin bireylerdeki çocukluk çağı travmalarının mutluluk korkusu, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik sağlamlık ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between childhood traumas and fear of happines, difficulty in emotion regulation and psychological resilience in adults individuals
  1. Tez No: 942350
  2. Yazar: MERVE ZEYNEP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacını, yetişkin bireylerdeki çocukluk çağı travmalarının mutluluk korkusu, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik sağlamlık ile ilişkisinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu amaçla, araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye' de yaşayan 18 yaş üstü bireyler oluştururken örneklem grubunu ise evrenden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 403 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Google Forms aracılığıyla oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇTQ-33), Mutluluk Korkusu Ölçeği (MKÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ-8) ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeklerinin (KPSÖ) örneklem grubuna uygulanmasıyla toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın hipotezleri ve soruları test edilmeden önce değişkenlerin basıklık ve çarpıklık katsayıları hesaplanmış olup normal dağılım gösterdikleri belirlenmiştir. Bu sebeple veriler SPSS 25.0 programında parametrik testler kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın değişkenlerinin demografik bilgilerle olan ilişkisini incelemek adına; Bağımsız T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre kadınların duygu düzenlemede erkeklere oranla daha fazla güçlük çektiği ve erkeklerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin kadınlara oranla daha yüksek olduğu; ebeveynleri ayrılığı yaşayan bireylerin, ebeveyn ayrılığı yaşamayan bireylere göre çocukluk çağı travma puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu; annesi lise mezunu olan bireylerin, annesi ortaokul mezunu olan bireylere göre daha fazla duygu düzenleme güçlüğü çektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bunlarla birlikte araştırmanın amacına yönelik belirlenen altı hipoteze uygulanan Pearson Korelasyon Analizi sonucunda hipotezler doğrulanmıştır. Araştırma değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkeninin, araştırmanın bağımlı değişkenleri üzerindeki etkisini saptamak amacıyla basit doğrusal regresyon analizleri yapılmış; bu noktada bağımsız değişken olan çocukluk çağı travmalarının; bağımlı değişkenler olan mutluluk korkusu, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik sağlamlığı yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between childhood trauma, fear of happiness, emotion regulation difficulties, and psychological resilience in adult individuals. To achieve this goal, the research was conducted using a relational survey model. The population of the study consists of individuals aged 18 and above living in Turkey, while the sample group was composed of 403 adult individuals selected through convenience sampling. The data were collected through a Personal Information Form, the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), the Fear of Happiness Scale , the Emotion Regulation Difficulties Scale and the Brief Psychological Resilience Scale all of which were administered to the sample group via Google Forms. The data were analyzed using the SPSS 25.0 software. Before testing the hypotheses and research questions, the skewness and kurtosis coefficients of the variables were calculated, and it was determined that the data followed a normal distribution. Therefore, parametric tests were used in the analysis with SPSS 25.0. To examine the relationship between the study variables and demographic information, Independent T-tests and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied. The results indicated that women experience more difficulties in emotion regulation compared to men, and men have higher levels of psychological resilience than women. Additionally, individuals who experienced parental separation had significantly higher childhood trauma scores than those who did not. Furthermore, individuals whose mothers completed high school experienced more emotion regulation difficulties than those whose mothers completed only middle school. Moreover, the six hypotheses defined for the purpose of the study were confirmed through Pearson Correlation Analysis. Significant relationships between the study variables were found. To determine the effect of the independent variable on the dependent variables, simple linear regression analyses were conducted. The results showed that childhood trauma (the independent variable) significantly predicted the dependent variables of fear of happiness, emotion regulation difficulties, and psychological resilience.