Developıng an effectıve technıque to prolong the lıfetıme of a network ın MANET
Mobil düzensiz oluşumlu ağin (MANET) ömrünü uzatmak için etkili bir yöntem
- Tez No: 942396
- Danışmanlar: DR. DİDEM KIVANÇ TÜRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kablosuz ağlar, kablolu ağlara popüler bir alternatif haline gelmiştir ve altyapıya bağımlı veya altyapıdan bağımsız olarak kategorize edilebilir. Altyapıya bağımlı ağlar, iletişim için merkezi bir baz istasyonu gerektirirken, mobil düzensiz oluşumlu ağlar (mobile ad hoc networks) olarak da bilinen altyapıdan bağımsız ağlar, bir baz istasyonu gerektirmez ve birbirleriyle yerelleştirilmiş bir şekilde iletişim kuran bir grup otonom düğümden oluşur. Mobil Özel Ağlar (MANET), Araç Özel Ağları (VANET), Kablosuz Sensör Ağları (WSN) ve Kablosuz Örgü Ağları (WMN), çok atlamalı kablosuz ağların örnekleridir. MANET'lerde kullanılan yönlendirme protokolleri, mevcut kaynakların sınırlı olması nedeniyle çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Enerji tasarrufu sağlamak ve Hizmet Kalitesi (QoS) parametrelerine ulaşmak için katmanlar arası optimizasyon gereklidir. Ağın topolojisi, düğümlerin iletim gücü ayarlanarak kontrol edilebilir; bu aynı zamanda paraziti azaltır ve verim ve ağ ömrü gibi ağ performans parametrelerini geliştirir. Ancak uçtan uca gecikmeyi azaltma ihtiyacı, enerji tüketimiyle çelişir ve ağ ömrünü uzatırken ele alınması gereken çelişkili bir sorun yaratır. Bu çalışmada, maliyet ölçütü olarak artık güç ve enerji drenaj oranını kullanarak hedefe giden en verimli yolu seçen MANET'ler için Ömür Boyu İyileştirme Yönlendirme Protokolünü (LER) öneriyoruz. LER protokolü, düğümün aşırı kullanımını en aza indirir ve ağ ömrünü uzatmak için yük dengeleme sağlar.
Özet (Çeviri)
Wireless networks have become a popular alternative to wired networks, and can be categorized as infrastructure-dependent or infrastructure-independent. Infrastructure-dependent networks require a central base station for communication, while infrastructure-independent networks, also known as wireless ad hoc networks, do not require a base station and consist of a group of autonomous nodes that communicate with each other in a localized manner. Mobile Ad hoc Networks (MANET), Vehicular Ad hoc Networks (VANET), Wireless Sensor Networks (WSN) and Wireless Mesh Networks (WMN) are all examples of multi-hop wireless networks. The routing protocols used in MANETs face several challenges due to the limited resources available. Cross-layer optimization is necessary to conserve energy and achieve Quality of Service (QoS) parameters. The network's topology might be controlled by adjusting the transmission power of the nodes, which also reduces interference and enhances network performance parameters such as throughput and network lifetime. However, the need to reduce end-to-end delay conflicts with energy consumption, creating a contradictory issue that must be addressed when enhancing the network lifetime. In this work, we propose the Lifetime Enhancement Routing Protocol (LER) for MANETs, which selects the most efficient path to the destination using residual power and drain rate as cost metrics. The LER protocol minimizes node overutilization and provides load balancing to prolong the network lifetime.