Investigation of in-group and out-group dynamics and psychological well-being among immigrant adolescents in Başakşehir/İstanbul
İstanbul/Başakşehir'daki göçmen ergenler arasında grup içi ve grup dışı dinamikler ile psikolojik sağlığı incelemesi
  1. Tez No: 942395
  2. Yazar: ALAA AHMED YAHYA AL-AWAMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ARMAĞAN BOĞATEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKIN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda, farklı ülkelerden Türkiye'ye, özellikle de İstanbul'un Başakşehir bölgesine aileleri ile birlikte göç eden ergenlik döneminde gençleri, sosyal deneyimlerini ve bu gençlerin sosyal sağlığını incelemektedir. Türkiye'ye gelen bu genç göçmenler, yeni bir kültüre ve dile uyum sağlama ve yeni arkadaşlar edinme sürecinde çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu zorluklardan biri, aynı anda hem“grup içi”hem de“grup dışı”aidiyet hissetmeleridir. Göçmen çocuklar bir yandan kendilerini rahat ve kabul edilmiş hissettikleri kendi ülkelerinden gelen diğer göçmenlerle yakın bir bağ kurma eğilimindeyken, diğer yandan“grup dışı”olarak nitelendirilen Türk toplumuyla ilişkiler geliştirmeye çalışmaktadırlar. Ancak bu süreçte, zaman zaman dışlanmış hissetme, ayrımcılıkla karşılaşma veya Türk toplumunda arkadaş edinme konusunda zorluk yaşama gibi durumlar, onların psikolojik iyi oluşlarını ve kendilik algılarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu araştırmada“social Identity Theory”kullanılarak gençlerin ait oldukları gruplar ile kurdukları bağların güçlenme nedenleri ve farklı gruplar arasındaki çatışma dinamikleri açıklanmaya çalışılacaktır. Araştırma kapsamında Başakşehir'de yaşayan göçmen gençler ile derinlemesine röportajlar yapılarak, onların günlük yaşamdaki deneyimleri, karşılaştıkları sosyal zorluklar ve kendilerini daha iyi ve bağlı hissetmek için benimsedikleri stratejiler üzerinde durulacaktır. Göçmen gençlerin bu süreçteki hikayelerini dinleyerek yaşadıkları mücadeleleri ve elde ettikleri başarıları anlamak hedeflenmektedir. Elde edilen bilgilerin, göçmen gençlerin sosyal ve psikolojik uyum süreçlerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayarak, bu alandaki gelecekteki araştırmalara ve göçmen gençlere yönelik destek çalışmalarına yön vereceği öngörülmektedi
Özet (Çeviri)
Social identity is a very important concept for humans, especially those in the age of forming identities. Including the theory of social identity, out-group prejudice and in-group favoritism can be serious problems for those in the years of adolescents who are immigrants. It is important that we understand the processes and the coping mechanisms of the youngsters due to the importance of social identity and the sensitivity of their age. Issues of identity development might affect mental health and social integration. We aim to investigate the lived experiences of Başakşehir's immigrant teenagers. The emphasis will mainly be on how they improve their psychological health and cultural integration.. We want to know how they manage social exclusion (if there is) and form their social identities. The research employs a qualitative methodology, gathering comprehensive viewpoints from immigrant adolescents via in-depth interviews. It includes adolescent immigrants, ages 18 and above. Particularly those from Central Asia and the Arab world, who reside in Başakşehir, Istanbul and did during their teenage years during the time of formation of social identity. We hope to shed light on how social identities are created, how individuals respond to exclusion and discrimination, and how these factors impact teens' social integration and mental health. This study can be a base for future research in the field of immigration psychology. It can also be of an assistance to creating more effective strategies for promoting psychological resilience and social cohesiveness among young migrants by filling in information gaps about the experiences of adolescent immigrants in Turkey.