Erzurum ilinde bulunan iğde (elaeagnus angustifolia) genotiplerinin morfolojik sınıflandırılması
Morphological classification of oleaster (elaeagnus angustifolia) genotypes found in Erzurum province
  1. Tez No: 942405
  2. Yazar: FADİME KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLÇE İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Elaeagnus angustifolia L., halk arasında iğde, Rus zeytini veya yabani zeytin olarak bilinen, Elaeagnaceae (iğdegiller) familyasına ait bir meyve türüdür. Bu tür, Elaeagnus cinsi içinde yer almakta olup, özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerde kendiliğinden yaygın olarak yetişmektedir. Elaeagnus cinsine ait dünya genelinde 90'dan fazla tür bulunmakta olup, bu türler ağırlıklı olarak Asya ve Avrupa ve Kuzey Amerika'nın belirli bölgelerinde yayılım göstermektedir. Türkiye'de ise iğde, neredeyse tüm bölgelerde yetişebilmekle, özellikle Orta ve Doğu Anadolu'da yaygın olarak görülmektedir. Türkiye, iğde genetik kaynakları ve biyoçeşitliliği açısından oldukça zengin bir ülkedir. Meyve türleri üzerine pek çok araştırma yapılmış olsa da iğdeyle ilgili çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada Erzurum'da doğal olarak yetişen 45 iğde genotipinin morfolojik özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Elaeagnus angustifolia L., commonly known as Russian olive or wild olive, is a fruit species belonging to the Elaeagnaceae family. This species belongs to the genus Elaeagnus and is widely grown especially in arid and semi-arid regions. There are more than 90 species of the genus Elaeagnus worldwide and these species are mainly distributed in the Asia and Europe and in certain regions of North America. In Türkiye, it can grow in almost all regions, but it is especially widespread in Central and Eastern Anatolia. Türkiye is a country rich in Elaeagnus angustifolia genetic resources and biodiversity. Although many studies have been conducted on fruit species, the number of studies on Elaeagnus angustifolia is quite limited. In this study, the morphological characteristics of 45 naturally occurring Elaeagnus angustifolia genotypes in Erzurum were investigated.