Saf kızılçam meşçerelerinde sentinel-2 uydu görüntüsü kullanılarak bazı meşçere parametrelerinin tahmin edilmesi (serik orman işletme şefliği örneği)
Estimating some stand parameters using sentinel-2 satellite image in pure red pine stands (a case study in serik forest planning unit)
- Tez No: 942406
- Danışmanlar: PROF. DR. ALKAN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Serik Orman İşletme Müdürlüğü, Serik Orman İşletme Şefliği sınırlarında yayılış gösteren saf kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinde bazı meşcere parametrelerinin Sentinel-2 ve GEDI (Global Ecosystem Dynamics Investigation) uydu görüntülerinden hesaplanan değişkenlerle tahmin edilmesidir. Çalışmada toplam 188 adet örnek alan verisi kullanılmıştır. Örnek alan verileri kullanılarak her bir örnek alana ilişkin meşcere hacmi, göğüs yüzeyi, meşcere ağaç sayısı ve orta çap hesaplanmıştır. Örnek alanlara ilişkin Sentinel-2 uydu görüntüsünden bant reflektans ve vejetasyon indis değerleri, GEDI verisinden ise meşcere örtüsü yüksekliği verileri hesaplanmıştır. Daha sonra meşcere parametreleri ile uydu görüntülerinden elde edilen veriler arasındaki ilişkiler çoğul regresyon analizi ile modellenmiştir. Elde edilen model sonuçları incelendiğinde, meşcere hacmi için en iyi model belirtme katsayısı (R_düz^2=0,345) vejetasyon indis ve GEDI verisinin bağımsız değişkenler olarak yer aldığı modelde, benzer şekilde meşcere göğüs yüzeyi için en iyi model belirtme katsayısı (R_düz^2=0,285) vejetasyon indis ve GEDI verisinin bağımsız değişkenler olarak yer aldığı modelde, meşcere ağaç sayısı için en iyi model belirtme katsayısı (R_düz^2=0.288) bant reflektans ve vejetasyon indis verilerinin bağımsız değişkenler olarak yer aldığı modelde ve meşcere orta çapı için ise en iyi model belirtme katsayısı (R_düz^2=0.169) bant reflektans, vejetasyon indis ve GEDI verisinin bağımsız değişkenler olarak yer aldığı modelde bulunmuştur. Bu çalışmada meşcere parametrelerinin tahminine yönelik geliştirilen modellerin model belirtme katsayılarının düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to estimate some stand parameters in pure Turkish pine (Pinus brutia Ten.) stands located within the boundaries of the Antalya Regional Directorate of Forestry, Serik Forest Management Enterprise, and Serik Forest Planning Unit using variables calculated from Sentinel-2 and GEDI (Global Ecosystem Dynamics Investigation) satellite imagery. A total of 188 sample plot data were used in the study. The sample plot data calculated each sample plot's stand volume, basal area, tree number, and mean diameter. Band reflectance and vegetation indices values were calculated from Sentinel-2 satellite imagery, while canopy height data were derived from GEDI data for the sample plots. Subsequently, the relationships between stand parameters and the data obtained from satellite imagery were modeled using multiple regression analysis. Upon examining the model results, the best coefficient of determination for stand volume (R_adj^2=0,345) was found in the model where vegetation index and GEDI data were included as independent variables. Similarly, the best coefficient of determination for stand basal area (R_adj^2=0,285) was found in the model with vegetation index and GEDI data as independent variables; for tree number (R_adj^2=0,288), it was in the model with band reflectance and vegetation index data as independent variables; and for mean diameter (R_adj^2=0,169), it was in the model with band reflectance, vegetation index, and GEDI data as independent variables. It was observed that the coefficients of determination of the models developed for estimating stand parameters in this study were low.