Türkiye kömür işletmleri afşin elbistan linyit işletmeleri yeraltı su seviyesinin otomasyon sistemi ile takibi
Turkey coal enterprises afşin elbistan lignite in monitoring of underground water level with automation system
  1. Tez No: 942408
  2. Yazar: SERHAT GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Afşin-Elbistan linyit sahasında yeraltı su seviyelerinin etkili yönetimi için modern otomasyon sistemlerinin kullanımını incelemektedir. Çalışmada, SCADA ve Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı sistemler entegre edilerek kuyulardaki su seviyelerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesi ve su drenaj süreçlerinin optimize edilmesi sağlanmıştır. Elde edilen veriler, enerji verimliliğini artırmak ve operasyonel maliyetleri düşürmek amacıyla analiz edilmiştir. Dalgıç pompaların enerji tüketimini azaltmak için değişken hız kontrol sürücüleri kullanılmış ve manuel ölçümlerle kıyaslandığında otomasyon sistemlerinin doğruluk ve etkinlik açısından üstünlükleri ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuçları, sadece Afşin-Elbistan sahasına özgü bir çözüm sunmamakta, aynı zamanda benzer hidrojeolojik koşullara sahip diğer madencilik sahalarına da uygulanabilir bir model teşkil etmektedir. Otomasyon sistemlerinin, enerji maliyetlerini düşürmenin yanı sıra çevresel sürdürülebilirlik ve iş güvenliğine olan katkıları vurgulanmıştır. Bu bağlamda, geliştirilen yöntemlerin gelecekteki madencilik projelerinde referans alınabilecek önemli bir kaynak olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Son 1 yıl içerisinde sahadaki karst, gidya ve derin kuyulardan toplam 10,5 milyon m3 su drenajı yapılmış ve bu işler için 3 milyon kWh enerji tüketilmiştir. Yapılan analizler sonucu derin kuyularda %28, gşdya kuyularında %32 ve karst kuyularında %65 oranında enerji verimliliği yapılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of modern automation systems for effective management of groundwater levels in the Afşin-Elbistan lignite field. SCADA and Internet of Things (IoT)-based systems were integrated to enable real-time monitoring of groundwater levels and optimization of drainage processes. The collected data were analyzed to enhance energy efficiency and reduce operational costs. Variable speed drives were utilized to minimize energy consumption of submersible pumps, and the superiority of automation systems in terms of accuracy and effectiveness compared to manual measurements was demonstrated. The findings of the study not only provide a solution specific to the Afşin-Elbistan field but also establish a model applicable to other mining fields with similar hydrogeological conditions. The contributions of automation systems to reducing energy costs, as well as to environmental sustainability and occupational safety, were highlighted. In this context, the developed methods are intended to serve as a significant reference for future mining projects. In the last 1 year, a total of 10.5 million m3 of water was drained from karst, gidya and deep wells in the field and 3 million kWh of energy was consumed for these works. As a result of the analysis, it has been evaluated that 28% energy efficiency can be achieved in deep wells, 32% in gşdya wells and 65% in karst wells.