Selçuklu-Konya izole alt bölge içme suyu kayıp-kaçak oran analizi
Water loss-leakage rate analysıs for Selçuklu-Konya dıstrıct metered area
  1. Tez No: 942407
  2. Yazar: DURMUŞ YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ŞARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tatlı su kaynakları artan nüfus ve enerji maliyetleri ile birlikte iklim değişikliği, şehirleşme ve çevre kirliliği nedenleri ile azalmaktadır. Şebekelerdeki mevcut su kayıp-kaçak oranlarının en aza indirilmesi için idari ve fiziki kayıpların belirlenmesi gerekmektedir. İdari ve fiziki kayıpların belirlenmesinde kullanılan en teknik yöntem izole alt bölgeler (DMA) oluşturmaktır. Tezin amacı, basınç ve su kayıp-kaçak oranının yüksek olduğu en uzun boru hattına sahip Selçuklu/Konya şebekesinde izole bir alt bölge (DMA) oluşturarak su kayıp-kaçak durumunu tespit etmek ve su kayıp-kaçak oranını en aza indirmektir. DMA su giriş noktasına debimetre, basınç sensörü ve data toplayıcı ölçüm cihazları monte edilmiştir. Saha ölçümleri ile Altyapı Kaçak İndeksi (ILI), Minimum Gece Debi (MNF) indeksi, Uluslararası Su Kuruluşu (IWA) indeksleri hesaplanmıştır. Akustik dinleme mikrofonları, yeraltı görüntüleme cihazları ve gürültü kayıt cihazları gibi su kayıp ve kaçak tespit cihazları, indeksler analiz edildikten sonra su kayıp-kaçak oranlarının yüksek olduğu sokaklarda fiziksel arıza yerlerini tespit etmek için kullanılmıştır. Gerekli onarımların gerçekleştirilmesinin ardından Veri Tabanı İzleme ve Kontrol Sistemi (SCADA) ile oluşturulan DMA'da iyileşme olup olmadığını belirlemek için su kayıp-kaçak oranları yeniden hesaplanmıştır. Saniyede önlenen su kaybı 19 litre olarak tespit edilmiştir. Yapılan maliyet analizi ile kurum kazancı 7,5 milyon TL olarak hesaplanmıştır. Şebekenin hidrolik analizi EPANET hidrolik modelleme ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fresh water resources are decreasing due to climate change, urbanization, environmental pollution in addition to increasing population and energy costs. The apparent and real losses should be determined in order to minimize the current water loss-leakage rates in the networks The most technical method used to determine these losses is to form isolated sub-regions (DMA). The purpose of the thesis is to determine and minimize the loss-leakage situation by forming an isolated sub-area (DMA) in Selçuklu/Konya network having the longest pipe line where the pressure and loss-leakage rate is high. Flow meter, pressure sensor and data collector measurement devices were installed at the DMA water inlet point. Infrastructure Leakage Index (ILI), Minimum Night Flow (MNF) index, International Water Association (IWA) index were calculated with the field measurements. Water loss-leakage detection devices such as acoustic listening microphones, underground imaging devices and noise recorders were used to detect the locations of physical breakdown in streets having high loss and leakage rates after analyzing these indices. Water loss-leakage rates were recalculated to determine whether there were improvements in the DMA forming with Database Monitoring and Control System (SCADA) following realized necessary repairing. The prevented water loss per second was found to be 19 liters. The institution's gain was calculated as 7.5 million TL with the cost analysis. Hydraulic analysis of the network was performed with EPANET hydraulic modeling program.