Yenilebilir yağ numunelerinde bazı anyonların ekstraksiyonu için emülsiyon kırma yönteminin geliştirilmesi ve iyon kromatografisi ile tayini
Development of emulsion breaking method for the extraction of some anions from edible oil samples and determination by ion chromatography
  1. Tez No: 942417
  2. Yazar: BARIŞ CAN KÖRÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAKIRCIOĞLU KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada yenilebilir bitkisel yağlarda inorganik anyonların tayinin amacı ile emülsiyon kırınımı ile ekstraksiyona (EIEB) dayanan bir metot geliştirmesi yapılmıştır. Geliştirilen ekstraksiyon metodu bitkisel yağ örneklerine uygulanmış ve iyon kromatografi ile F-, Cl-, NO2-, Br-, NO3-, PO43- ve SO42- analizleri yapılmıştır. Metot geliştirme sürecinde; asit ve yüzey aktif madde türü ile derişimi, emülsiyon kırılma süresi ve sıcaklığı, örnek miktarı gibi temel parametreler optimize edilmiştir. Validasyon çalışmaları ise tohum yağı, uçucu yağ, meyve yağı ve yüksek viskoziteli/katı yağlardan oluşan temsilî matrikslerde gerçekleştirilmiştir. EIEB prosedürü, 2 g örnek, 2 mL %0,1 (h/h) formik asit ve %4 (a/h) Triton X-100 içeren sulu faz ile emülsiyon oluşturulması ve 85ºC'de faz kırılması aşamalarını içermekte olup %RSD değerleri, hindistancevizi yağında %0,937-6,382, nane yağında %0,184-6,849, ayçiçeği yağında %0,84-3,571 ve zeytinyağında %0,992-5,629 arasında bulunmaktadır. LOD değerleri ise F-, Cl-, NO2-, Br-, NO3-, PO43-, SO42- için sırası ile en düşük 4,7 µgkg- (hindistancevizi yağı), 42,2 µgkg- (ayçiçeği yağı), 2,3 µgkg- (nane yağı), 10,1 µgkg- (ayçiçeği yağı), 29,3 µgkg- (ayçiçeği yağı), 24,9 µgkg- (hindistancevizi yağı) ve 44,4 µgkg- (hindistancevizi yağı) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a method based on extraction-induced emulsion breaking (EIEB) was developed and validated for the determination of inorganic anions in edible vegetable oils. The developed extraction procedure was applied to vegetable oil samples, followed by ion chromatographic analysis of F-, Cl-, NO2-, Br-, NO3-, PO43- and SO42- anions. During method development, key parameters such as acid and surfactant type and concentration, emulsion breaking time and temperature, and sample amount were optimized. Validation was performed using representative matrices, including seed oil, essential oil, fruit oil, and high-viscosity oil. The EIEB procedure involved emulsifying 2 g of sample with 2 mL of an aqueous phase containing 0.1% (v/v) formic acid and 4% (w/v) Triton X-100, followed by phase separation at 85°C. The %RSD values were found to range between 0.937–6.382% in coconut oil, 0.184–6.849% in peppermint oil, 0.84–3.571% in sunflower oil, and 0.992–5.629% in olive oil. The LOD values for F-, Cl-, NO2-, Br-, NO3-, PO43- and SO42- were determined as follows (in µgkg-): 4.7 (coconut oil), 42.2 (sunflower oil), 2.3 (peppermint oil), 10.1 (sunflower oil), 29.3 (sunflower oil), 24.9 (coconut oil), and 44.4 (coconut oil), respectively.