Eskişehir ilinde arazi kullanımının zamansal değişimi ve açık maden sahalarının ekosisteme etkileri
The effects of temporal land use change and open mining sites on the ecosystem ın Eskişehir province
  1. Tez No: 942425
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Eskişehir İlinde arazi kullanımının zamansal değişimi ve Eskişehir arazisinde açık maden sahalarının ekosisteme etkilerini ortaya koymaya çalışmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı olarak seçilen Eskişehir tarihi, doğası, kültürel ve sosyal ortamı, eğitim ve sanayi durumu, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile ön plana çıkan Türkiye'nin önemli şehirlerinden biridir. Eskişehir'in yaklaşık %40' ı tarım, %30' u orman ve %20' si mera arazilerinden oluşmaktadır. Eskişehir yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin bir bölge olarak değerlendirilmektedir. İlin önemli yer altı kaynakları arasında bor, manyezit, lületaşı gibi bazı madenler ile içme suyu olarak da kullanılan kalabak suyu ve çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inanılan jeotermal kaynaklar bulunmaktadır. Çalışmada genellikle literatür taraması sonucu elde edilen veriler ve ilgili kurumlardan yüz yüze görüşmeyle veya internet sitelerinden temin edilen güncel bilgiler tezde kullanılmıştır. Çalışma, uydu görüntüleri, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak arazi kullanım sınıflarını analiz etmekte ve mekânsal boyutlarını ortaya koymaktadır. Çalışmada özellikle tarım alanları, ormanlık bölgeler ve madencilik faaliyetlerinin kapsamı ile bu faaliyetlerin doğal ekosistemlere olan etkileri ele alınmaktadır. Sonuç olarak madenlerin arama, çıkarma, işletme ve sonrası dönemleri ile kullanımları sırasında ortaya çıkabilen olumsuz durumların, ekosisteme ve canlı hayatına etkileri göz önüne alınarak konunun çözümü için çeşitli öneriler sunulmakta, madencilik faaliyeti sonrası rehabilitasyonun önemi vurgulanmakta ve maden sahalarının ekosisteme yeniden kazandırılması için izlenebilecek yollar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the temporal changes in land use in Eskişehir Province and the effects of open-pit mining areas on the ecosystem in Eskişehir. Eskişehir, which was selected as the research area, is one of the important cities of Turkey that stands out with its history, nature, cultural and social environment, education and industry status, underground and aboveground riches. Approximately 40% of Eskişehir consists of agricultural land, 30% of forest and 20% of pasture land. Eskişehir is considered to be a very rich region in terms of underground resources. Important underground resources of the province include some minerals such as boron, magnesite, meerschaum, kalabak water, which is also used as drinking water, and geothermal resources believed to be good for various diseases. In the study, data obtained as a result of literature review and up-to-date information obtained from relevant institutions through face-to-face interviews or from websites were generally used in the thesis. The study analyzes land use classes and reveals their spatial dimensions using satellite images, geographic information systems (GIS) and remote sensing techniques. In particular, the scope of agricultural areas, forested areas and mining activities and the effects of these activities on natural ecosystems are addressed in the study. As a result, considering the effects of the negative situations that may arise during the exploration, extraction, operation and post-operation periods of the mines and their use on the ecosystem and living life, various suggestions are presented for the solution of the issue, the importance of rehabilitation after mining activities is emphasized and the ways to be followed to reintegrate the mining sites into the ecosystem are suggested.