Su arıtımına yönelik yüksek geçirgenlik ve seçiciliğe sahip yenilikçi membran geliştirilmesi, karakterizasyonu ve uygulaması
Development, characterization and application of innovative membrane with high permeability and selectivity for water treatment
- Tez No: 942426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SALT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hızla artan nüfus, kontrolsüz endüstriyelleşme ve bunun sonucunda oluşan çevresel etkiler sonucu; dünya üzerindeki kullanılabilir temiz su kaynakları hızla tükenmektedir ve yapılan projeksiyonlar sonucu önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya nüfusunun yarısından fazlasının su kıtlığı çekeceği öngörülmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için mevcut su kaynaklarının daha dikkatli kullanılması ve sürekli artan ihtiyacın karşılanabilmesi için yeni ve sürdürülebilir su kaynaklarının ortaya konması gerekmektedir. Dünya yüzeyinin büyük bir alanının denizler ile kaplı olması ve nüfusun büyük bir çoğunluğunun kıyı bölgelerine yerleşik olarak yaşamakta olması, deniz suyu desalinasyonu bu su problemin çözümü doğrultusunda umut vadetmektedir. Desalinasyon çalışmaları göz önüne alındığında membran teknolojisinin düşük enerji tüketimi, kolay kapasite artışı, sürekli ayırma, diğer ayırma işlemlerine kolay adaptasyon gibi avantajları sayesinde, mevcut diğer ayırma işlemlerine önemli bir alternatif olduğu görülmektedir. Bu tez kapsamında yüksek ayırma performansına sahip poli(vinil alkol) (PVA) membranlar, zeolit 5A dolgulaması ile hazırlanmış ve mevcut teknolojilere alternatif olacak şekilde pervaporasyon membran prosesi kullanılarak farklı sıcaklıklarda, sentetik deniz suyu (35g/L) ile test edilmiştir. Çözelti-döküm tekniği ile hazırlanan inorganik malzeme dolgulu polimerik membranlar alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FESEM), termogravimetrik analiz (TGA), Fourier transform kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve mekanik testler ile karakterize edilmiştir. Membranların sorpsiyon özellikleri ve ayırma performansı farklı sıcaklıklarda (30, 45, ve 60°C) incelenmiştir. Sorpsiyon verileri kullanılarak membran-çözücü ilişkisi araştırılmıştır. Bu tez kapsamında hazırlanan membranların 60°C'de yapılan pervaporasyon deneyleri sonucu 5,82 kg/m2h permeat akısına ve %99,9'un üzerinde tuz alıkoyma oranlarına sahip olduğu görülmüş ve hazırlanan membranların pervaporasyon ile desalinasyon uygulamalarında yüksek ayırma performansının yanında yüksek dayanıma sahip ve umut vadedici olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The clean water resources are rapidly depleting as a result of the negative environmental impacts of the increasing population and uncontrolled industrialization and projections predict that many regions will face water scarcity in the next few years. To prevent this problem, the existing water sources must be treated more carefully and new and sustainable water sources must emerge to meet the ever-increasing growth. Because a large part of the world is covered with water and most of the population is distributed to the coastal regions, seawater desalination is promising as a solution to this water scarcity problem. Considering desalination studies, membrane technology appears to be an important alternative to the existing traditional separation processes, thanks to its low energy consumption, easy capacity increase, continuous separation, and easy adaptation to other separation processes. Within this thesis, poly(vinyl alcohol) (PVA) membranes with high separation performance were prepared with zeolite-5A incorporation and tested with synthetic seawater (35g/L) at different temperatures by pervaporation membrane process. Polymeric membranes with inorganic material incorporation were prepared by solution-casting method and characterized by field emmission scanning electron microscopy (FESEM), thermogravimetric analysis (TGA), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and mechanical tests. Sorption properties and separation performance of the membranes were investigated at 30, 45 and 60°C. Membrane-solvent relationships were investigated using sorption data. As a result of pervaporation experiments conducted at 60°C, the membranes have a permeate flux of 5.82 kg/m2h and salt retention rates of over 99.9%. Membranes have high stability as well as high separation performance.