Tavuk dışkısının kontrollü ortamda kompostlaştırılması amacıyla iki aşamalı kompostlaştırma yönteminin geliştirilmesi
Development of two-stage composting method for controlled composting of poultry feces
- Tez No: 942432
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; tavuk dışkısı ve bitkisel sap/saman karışımından kompost yapılması için havalandırmalı statik yığın (HSY) + tünel kompostlaştırma (TK) yönteminden oluşan iki aşamalı kompostlaştırma yönteminin (HSY + TK) geliştirilmesi, geliştirilen yöntemin havalandırmalı statik yığın kompostlaştırma (HSY) ve tünel kompostlaştırma (TK) yöntemleriyle enerji tüketimi, ortam koşulları, kimyasal parametreler ve kompost kalite kriterleri yönünden karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, HSY kabinleri inşa edilmiş ve yığınlar oluşturulmuştur. TK yöntemiyle HSY yöntemi eş zamanlı olarak çalıştırılmaya başlatılmıştır. Havalandırmalı statik yığın + tünel kompostlaştırma, Havalandırmalı statik yığın ve Tünel kompostlaştırma yöntemleriyle tavuk dışkısı ve bitkisel sap/saman karışımından 3 farklı kompost üretimi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; HSY yönteminde yığın sıcaklığı 20. günde dış ortam sıcaklığı ile yakın seviyeye ulaşmış olup kompostlaştırma işlemi tamamlanmıştır. TK yönteminde ise 32. günde kompost dış ortam sıcaklığına yaklaşmış, işlem tamamlanmıştır. HSY+TK' da ise 15. günde HSY'deki materyalin yarısı, kompostlaştırma işleminin tamamlanması ve olgunlaşma aşaması için TK' ye alınmış, 17. günde kompostlaştırma tamamlanmıştır. Elde edilen değerler ışığında HYS' de 20 günlük süreçte 788 kWh, TK' da 819 kWh, HSY + TK' da 443 kWh enerji tüketimleri hesaplanmıştır. Enerji tüketimi bakımından HSY+TK' nin en az enerji tükettiği tespit edilmiştir. Ayrıca farklı yöntemlerle elde edilen kompostların; nem oranları %9.70-19.47, organik madde oranı %75.43-81.40, organik karbon oranı %68.70-72.40, pH 5.26-6.30, EC 2.37-3.63 mS cm-1, C/N oranı 18.45-21.98, tuz miktarı %2.13-2.20, azot oranı %3.13-3.93, fosfor oranı %0.40-0.41, potasyum oranı % 1.57-1.60, bakır oranı 60.33-63.00 ppm, çinko miktarı 438.00-438.67 ppm, mangan miktarı 345.00-361.67 ppm, demir miktarı 500.00-510.33 ppm, magnezyum oranı %0.40-0.44, kalsiyum oranı %0.90-1.03 aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it was goal to develop a two-stage composting method (HSY+TK) consisting of Aerated Static Pile (HSY) + Tunnel Composting (TK) method for composting chicken feces and stalks/stubble mixture, and to compare the developed method with Aerated Static Pile composting (HSY) and Tunnel Composting (TK) methods in terms of energy consumption, environmental conditions, chemical parameters, and compost quality criteria. For this purpose, the HSY cabins were built and piles were formed. The TK and the HSY method were started to be operated simultaneously. Three different compost productions were carried out using the HSY+TK, HSY, and the TK methods from chicken feces and stalk/stubble mixture. According to the research results, in the HSY method, the pile temperature reached the same level as the outdoor temperature on the 20th day and the composting process was completed. In the TK method, the compost pile reached the outdoor temperature on the 32nd day and the process was completed. In the HSY+TK, half of the material in the HSY was transferred to the TK on the 15th day for the completion of the composting process and the maturation stage, and composting was completed on the 17th day. When the data are examines, energy consumption was calculated as 788 kWh in the HYS, 819 kWh in the TK, and 443 kWh in the HSY+TK in a 20-day period. In terms of energy consumption, it has been determined that the least energy is consumed in the HSY+TK method. In addition, composts obtained by different methods; humidity 9.70-19.47%, organic matter 75.43-81.40%, organic carbon 68.70-72.40%, pH 5.26-6.30, EC 2.37-3.63 mS cm-1, C/N ratio 18.45-21.98, salt 2.13-2.20%, nitrogen 3.13-3.93%, phosphorus 0.40-0.41%, potassium 1.57-1.60%, copper 60.33-63.00 ppm, zinc 438.00-438.67 ppm, manganese 345.00-361.67 ppm, iron 500.00-510.33 ppm, magnesium 0.40-0.44%, and calcium was found to be in the range of 0.90-1.03%.