The impact of health service management on patients experience in dermatology and cosmetic clinics
Sağlık hizmetleri yönetiminin dermatoloji ve kozmetik klinikleri hastalarının deneyimine etkisi
  1. Tez No: 942433
  2. Yazar: RİMA QUSAİ DADOUA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, dermatoloji kliniklerinde hasta deneyimini ve memnuniyetini etkileyen faktörleri insani, organizasyonel ve mali açılardan incelemeyi amaçlamıştır. Örneklem, 26-60 yaş aralığındaki sedef hastalığı, egzama, akne izleri gibi cilt sorunları yaşayan ve Botoks, lazer epilasyon gibi kozmetik tedaviler gören hastalardan oluşmaktadır.Sonuçlar, duygusal desteğin ve insani etkileşimin hasta memnuniyetinde kritik bir rol oynadığını gösterdi. Katılımcılar, teknik becerilerden ziyade sağlık personelinden saygılı ve anlayışlı bir yaklaşım beklediklerini belirtti. Çalışma ayrıca hasta grupları arasında belirgin bir mali uçurum olduğunu ortaya koydu—bazı hastalar kişiselleştirilmiş bakım için yüksek ücretler ödemeye razıyken, yaşlı hastalar ve kronik rahatsızlığı olanlar tedavi masraflarını karşılamakta zorlandı. Tedavi sonrası takibin etkisi de önemli bir bulguydu. Takip sürecinin ihmal edilmesi, hastalarda terk edilmişlik hissi yaratırken, basit bir arama veya mesaj sadakati artırdı. Ayrıca, dijital randevu sistemlerinin (özellikle yaşlı hastalar için) erişimi zorlaştırdığı tespit edildi. Çalışma, sağlık personeline duygusal zeka eğitimi verilmesini, esnek ödeme seçenekleri sunulmasını ve tedavi sonrası takip sistemlerinin iyileştirilmesini önermektedir. Teknolojik gelişmelerin insan odaklı bir yaklaşımla dengelenmesi ve tüm hasta gruplarına uygun randevu kanallarının sağlanması da vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze the factors influencing patient experience and satisfaction in dermatology clinics, focusing on human, organizational, and financial aspects. The sample included patients aged 26 to 60 suffering from various skin conditions such as psoriasis, eczema, acne scars, and cosmetic treatments like Botox and laser hair removal. The results showed that emotional care and human interaction play a crucial role in patient satisfaction. Participants prioritized respectful and empathetic treatment from medical staff over purely technical skills. The study also revealed significant financial disparities among patients some were willing to pay premium prices for personalized care, while others (particularly elderly patients and those with chronic conditions) struggled with affordability, affecting treatment adherence. Another key finding was the impact of post-treatment follow-up. Neglecting follow-ups left patients feeling abandoned, whereas simple calls or messages significantly boosted loyalty. Additionally, the study highlighted the challenges some groups (especially older adults) face with digital appointment booking, worsening healthcare access disparities. The study recommends training medical staff in emotional intelligence, implementing flexible payment policies, and improving