Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinde yayılış gösteren deniz lavantası (limonium mill.) türlerinin kesme çiçek amacıyla seleksiyon yoluyla ıslahı ve ümitvar genotiplerin ın vitro çoğaltımı
Breeding of sea lavender (limonium mill.) species distributed in the aegean, mediterranean and marmara region by selection for the purpose of cut flowers and in vitro propagation of promising genotypes
  1. Tez No: 942435
  2. Yazar: ŞAFAK SEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER KAZAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışma; Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi'nde yayılış gösteren Deniz Lavantası (Limonium Mill.) türlerinin seleksiyon yoluyla ıslahı ve ümitvar genotiplerin in vitro çoğaltımı amacıyla yürütülmüş ve 2020-2024 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Limonium genotipleri [(34 adeti Limonium grubu (L. sinuatum hariç diğer türler) ve 6 adet L. sinuatum türüne ait)] çiçeklenme döneminde toplanmış ve serada kültüre alınmıştır. Genotipler çiçeklenme döneminde çiçek ve morfolojik özelliklerine göre ön seleksiyona tabi tutulmuştur. Ön seleksiyon sonrasında toplam 40 farklı genotipten 18 adeti elenmiştir. Geriye kalan 22 genotipin 16 adetini Limonium grubu, 6 adetini ise L. sinuatum türüne ait genotipler oluşturmuştur. Ön seleksiyon sonrası seçilen Limonium grubu genotiplerde; çiçek sapı uzunluğu, ikincil dal sayısı, verim, dal ağırlığı, vazo ömrü ve görsel kalite olmak üzere 6 farklı özellik, L. sinuatum türüne ait genotiplerde ise, yukarıdaki 6 özelliğe çiçeklenme süresi de ilave edilerek tartılı derecelendirme yöntemine tabi tutulmuştur. Tartılı derecelendirme yöntemi sonucunda puan bakımından 'çok iyi' sınıfına giren Limonium grubundan 3 adet, L. sinuatum türünden 1 adet genotip ümitvar olarak seçilmiştir. Limonium grubunda seçilen ümitvar genotiplerin çiçek sapı uzunlukları 87.3-92.1 cm, ikincil dal sayıları 8.6-11.4 adet, verimi 8.5-10.4 adet dal/bitki ve vazo ömürleri 20-22 gün arasında değişirken, L. sinuatum türüne ait ümitvar genotipin çiçek sapı uzunluğu 57.5 cm, ikincil dal sayısı 4.13 adet, verimi 38.8 adet dal/bitki ve vazo ömrü 22 gün olarak belirlenmiştir. Ümitvar genotiplerin in vitro çoğaltım aşamasında, en uygun çoğaltma ve köklendirme ortamı optimize edilmiş ve bitkiciklerin sağlıklı gelişimi için uygun koşullar sağlanmıştır. Bitkiciklerin çoğaltım katsayılarının 1.60-2.01, köklenme oranlarının ise %66.39-53.33 arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which was carried out between 2020 and 2024, aims to select and breed Sea Lavender (Limonium Mill.) species distributed in Turkey's Aegean, Mediterranean and Marmara Regions and propagate promising genotypes in vitro. Limonium genotypes [(34 of them belong to the Limonium group (other species except L. sinuatum) and 6 to the L. sinuatum species)] were collected at their flowering time and planted in the greenhouse. Pre-selection based on flower and morphological characteristics was conducted during the genotypes' flowering time. Following pre-selection, 18 out of 40 different genotypes were eliminated. Of the remaining 22 genotypes, 16 were from the Limonium group, and 6 were from the L. sinuatum species. For the pre-selected genotypes of the Limonium group, 6 different characteristics were measured: stem length, number of branches per stem, yield, stem weight, vase life, and visual quality. For the genotypes of L. sinuatum flowering time was recorded, in addition to the above 6 characteristics, and weighted grading method was applied. As a result of the weighted grading method, 3 genotypes from the Limonium group and 1 genotype from the L. sinuatum species were selected as promising. The promising genotypes selected from the Limonium group had stem lengths ranging from 87.3 to 92.1 cm, number of branches per stem ranging from 8.6 to 11.4, yield values of 8.5 to 10.4 stems/plant, and vase life ranging from 20 to 22 days. The sole promising genotype of the L. sinuatum species had a stem length of 57.5 cm, secondary branch number of 4.13, yield of 38.8 stems/plant, and a vase life of 22 days. During the in vitro propagation process of the promising genotypes, the most convenient propagation and rooting media were optimized. The propagation rates of the plantlets ranged from 1.60 to 2.01, and the rooting rates ranged from 66.39% to 53.33%.