Taşkın kök kanal dolgu materyallerinin değerlendirilmesi: Bir retrospektif çalışma
Evaluation of extruded root canal filling materials: A retrospective study
  1. Tez No: 942454
  2. Yazar: BERKAY GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAYRAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Endodonti Kliniği'nde 2021 2023 yılları arasında gerçekleştirilen endodontik tedavilerde, apikal bölgede taşkın dolgu materyali varlığını değerlendirmek; buna etki eden klinik faktörleri analiz etmek ve Periapikal İndeks (PAI) skorlama sistemi aracılığıyla periapikal iyileşme süreci ile materyalin akıbetini incelemektir. Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, birincil kanal tedavisi veya retreatment uygulanan toplam 10956 diş ve 18560 kökün periapikal radyografileri incelenmiş, bunların 3244'ünde taşkın dolgu materyali tespit edilmiştir. Radyografik incelemeler 27 inç tıbbi monitörler ve SisoView yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Ekstrüzyon saptanan vakalarda; kök tipi, diş tipi, diş grubu, diş pozisyonu, çene lokalizasyonu, tedavi türü, periapikal lezyon varlığı ve hekimin deneyim düzeyi gibi faktörler kaydedilmiştir. Ekstrüzyon tespit edilen ve en az altı ay süreyle takip edilen lezyonlu 220 kökte iyileşme durumu, PAI skorlama sistemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Buna ek olarak, lezyon varlığına bakılmaksızın toplam 306 kökte taşkın dolgu materyalinin rezorpsiyon durumu incelenmiştir. Taşkın materyalin rezorpsiyon durumu ile iyileşme arasındaki ilişki de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the presence of apically extruded root canal filling materials in endodontically treated teeth at the Endodontics Clinic of Tokat Gaziosmanpaşa University between 2021 and 2023. Additionally, the study aimed to analyze associated clinical factors and assess the periapical healing process and fate of extruded materials using the Periapical Index (PAI) scoring system. In this retrospective study, a total of 10,956 teeth and 18,560 roots treated with either primary root canal treatment or retreatment were radiographically examined, and extruded filling material was detected in 3,244 roots. Radiographic evaluations were conducted using 27-inch medical monitors, and images were analyzed via the SisoView medical imaging software. In cases with detected extrusion, clinical parameters such as tooth group, root type, jaw location, treatment type, presence of periapical lesions, and operator experience level were recorded. In 220 roots with periapical lesions where extrusion was observed and a minimum of six months of follow-up was available, healing was assessed using the Periapical Index (PAI) scoring system. Furthermore, in a total of 306 roots—regardless of the presence of lesions—the resorption of extruded filling material was evaluated. The relationship between material resorption and periapical healing was also evaluated.