Femur fraktürü olan geriatrik hastalarda rektus abdominis kas kalınlığının kırılganlıkla ilişkisi
The relationship between rectus abdominis muscle thickness and frailty in geriatric patients with femur fractures
- Tez No: 942455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TUĞRUL ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kırılganlık geriatrik popülasyonda yaygın olarak görülür ve klinik açıdan önemlidir. Kırılganlık, birden fazla fizyolojik sistemde rezerv ve işlevde düşüşlerle karakterize çok boyutlu ve dinamik bir durumdur. Böylelikle stres faktörleriyle karşılaşıldığında yaşlı bireyin vücut homeostazını sürdürmesi tehlikeye girer. Sarkopeni olarak da bilinen vücut kas kütlesi ve işlevindeki düşüş, kırılganlığın gelişiminde anahtar rol oynar. Bu nedenle kırılgan bireylerde rektus abdominis dahil birçok kas grubunda sarkopeni beklenmektedir. Bu çalışmada femur fraktürü nedeniyle opere edilmesi planlanan geriatrik hastalarda rektus abdominis kas kalınlığının kırılganlıkla ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 01/06/2024-01/12/2024 tarihleri arasında dahil etme ve dışlama kritelerine uygun 82 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Ortopedi ve Travmatoloji kliniği tarafında cerrahi operasyon planlanan femur fraktürü olan hastaların rektus abdominis ve rektus femoris kas kalınlıkları preoperatif olarak ultrasonografi ile ölçülmüştür. Hastaların kırılganlık durumları da Edmonton Kırılganlık Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Hastaların yoğun bakıma kabulü sırasında APACHE-Ⅱ, SOFA ve NRS-2002 skorları kaydedilmiştir. Çalışmanın sonucunda sağ, sol ve ortalama rektus abdominis kas kalınlıkları kırılgan grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede daha ince bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Frailty is commonly observed in the geriatric population and is clinically significant. Frailty is a multidimensional and dynamic condition characterized by declines in reserve and function across multiple physiological systems. As a result, when exposed to stressors, the ability of older individuals to maintain bodily homeostasis is compromised. The decline in muscle mass and function—also known as sarcopenia—plays a key role in the development of frailty. Therefore, sarcopenia is expected in many muscle groups, including the rectus abdominis, in frail individuals. This study aimed to determine the relationship between rectus abdominis muscle thickness and frailty in geriatric patients scheduled for surgery due to femoral fractures. This study was conducted at Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Hospital between 01/06/2024 and 01/12/2024 with 82 patients who met the inclusion and exclusion criteria. Preoperative ultrasonographic measurements of the rectus abdominis and rectus femoris muscle thicknesses were performed on patients with femoral fractures who were scheduled for surgery by the Orthopedics and Traumatology department. The frailty status of the patients was assessed using the Edmonton Frail Scale. Upon admission to the intensive care unit, APACHE II, SOFA, and NRS-2002 scores were recorded. As a result of the study, the right, left, and average rectus abdominis muscle thicknesses were found to be significantly thinner in the frail group (p0.05).