İnsan papilloma virüsü (HPV) tedavisinde kullanılmak üzere nanofiber formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of nanofiber formulations for use in the treatment of human papilloma virus (HPV)
- Tez No: 942480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YILMAZ, DR. ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elektroeğirme yöntemi, düşük maliyetli ve basit bir yaklaşım olarak kabul edilen, üretebildiği çeşitli fonksiyonel özelliklere sahip nanofibröz malzemeler sayesinde son 20 yılda tıp, ilaç ve kozmetik gibi çeşitli alanlarda genis ̧ uygulamaları nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Elektroeğirme yöntemiyle üretilen nanofiberler, yüksek yüzey alanı ve gözenekli yapısı sayesinde hem laboratuvar hem de endüstriyel alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca özellikle kontrollü ve hedefli ilaç salımı ile tedavi etkinlig ̆ini artırır ve yan etkileri azaltırlar. Bu nedenle, nanofiber bazlı ilaç tedavileri ileri tedavi yöntemlerinde giderek daha fazla tercih edilen bir seçenek haline gelmektedir. Bu çalışmada, daha önce çalışılmamıs ̧ poliakrilik asit (PAA), sodyum aljinat (sALG) ve kappa karragenan (K-KG) bazlı, biyouyumlu ve özgün nanofiber ilaç taşıyıcı sistemler kontrollü salım ve doku mühendisliği uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilmiştir. PAA, yüksek su tutma kapasitesi sayesinde hücrelerin canlı kalmasını sağlayarak gerekli hidrasyon ortamını sağlarken; sALG polimeri ilaç veya büyüme faktörleri için taşıyıcı yapı olarak kullanıldığında kontrollü salımı sağlar; belirli sıcaklıklarda jelleşebilen K-KG, termojelleşme özelliği ve yüksek viskozitesi sayesinde mekanik dayanıklılık sağlamaktadır. Ayrıca, çalışmada Triton X-100 ilavesinin nanofiber karışımların morfolojisi üzerindeki etkisi incelendi. Nanofiberlerin morfolojisi ve boyut dağılım eğrileri Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile belirlendi. Nanofiberlerin kimyasal yapısı Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) analizi ile incelendi. Deneysel sonuçlar, incelenenler arasında % 2 (a/h) sALG, % 0.5 (a/h) K-KG ve % 0.5(h/h) Triton X-100 ile karıştırılan % 5 (a/h) PAA nanofiberlerin optimum olduğunu gösterdi. Elektroeğirme yöntemiyle geliştirilen PAA/NaALG/K-KG bazlı, kompozit nanofiberlerin kontrollü salımı sağlayarak terapötik etkinliği artırması doku mühendisliği uygulamalarında mevcut tedavi yöntemlerine alternatif sunması açısından büyük umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the past 20 years, electrospinning, regarded as a low-cost and simple approach, has attracted great attention due to its wide applications in various fields such as medicine, pharmaceuticals, and cosmetics, thanks to the nanofibrous materials with diverse functional properties it can produce. Nanofibers produced by the electrospinning method are frequently used in both laboratory and industrial fields due to their high surface area and porous structure. They enhance treatment efficacy and reduce side effects through controlled and targeted drug release. Therefore, nanofiber-based drug therapies are becoming an increasingly preferred option in advanced treatment methods. In this study, novel nanofiber-based drug delivery systems, which have not been studied before and are based on a blend of polyacrylic acid (PAA), sodium alginate (NaALG), and kappa carrageenan (K-KG), were developed to provide biocompatibility, controlled release, and suitability for tissue engineering applications. PAA, thanks to its high-water retention capacity, helps cells stay alive and provides the necessary hydration environment; NaALG polymers provide controlled release when used as a carrier structure for drugs or growth factors; K-KG 's thermogelation feature, which can gel at certain temperatures, and its high viscosity will provide mechanical durability. In addition, the effect of the addition of Triton X-100 on the morphology of nanofiber blends was investigated in the study. The morphology and size distribution curves of nanofibers were determined by Scanning electron microscopy (SEM). The chemical structure of nanofibers was investigated by Fourier transform infrared spectroscopy. (FTIR) analysis. Experimental results showed that 5% (w/v) PAA nanofibers blended with 2% (w/v) NaALG, 0.5% (w/v) K-KG and 0.5% (v/v) Tritonx-100 was found to be optimum among the examined. Composite nanofibers based on PAA/NaALG/K-KG developed by electrospinning show great promise as an alternative to existing treatment methods in tissue engineering applications by providing controlled release and enhancing therapeutic efficacy.