6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında alınacak tedbirler
Measures to be taken within the scope of the law No. 6284 on the Protection of the Family and Prevention of Violence Against Women
- Tez No: 942501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Modern toplumlarda aile, bireylerin sosyal ve psikolojik gelişiminde kritik bir rol oynamakta; bu yönüyle toplumsal yapının temel direği olarak kabul edilmektedir. Ancak şiddet ve ayrımcılık gibi tehditler, bu temel yapının işlevselliğini zedelemekte, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini sınırlandırmaktadır. Bu nedenle, ailenin korunmasına yönelik öngörülen yasal tedbirlerin etkili uygulama mekanizmalarıyla desteklenmesi büyük bir önem arz etmektedir. Çalışmanın temel konusunu, 6284 sayılı“Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”kapsamında alınabilecek tedbirler oluşturmaktadır. Bu tezde, şiddet ve ısrarlı takip kavramları yalnızca hukuki boyutlarıyla ele alınmakla kalınmayıp, aynı zamanda literatüre katkı sağlamak amacıyla bu alandaki temel sorunlara çözüm önerileri sunulması da hedeflenmiştir. Kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin kapsamlı hukuki düzenlemelerden biri olan 6284 sayılı Kanun, çalışmada çok yönlü olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede öncelikle aile kurumunun toplumsal ve hukuki niteliği genel hatlarıyla değerlendirilmiş; ardından kadının korunmasına yönelik ulusal ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiştir. Devamında ise, kanunda düzenlenen ısrarlı takip ve şiddet kavramları detaylı biçimde incelenmiştir. Son olarak, 6284 sayılı Kanun'un öngördüğü koruyucu ve önleyici tedbirler hem teorik çerçevede hem de uygulama boyutuyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern societies, the family plays a critical role in social and psychological processes; The social transmission of these parts is accepted as the basic directive. However, violence and threats such as violence undermine the solution of these foundations, limiting the basic rights and freedoms to be maintained. Therefore, it is of great importance to support the legalization of parental protection with effective implementation distribution. The main subject of the study is the measures that can be taken within the scope of the Law No. 6284 on the Protection of the Family and Prevention of Violence Against Women. In the thesis, the concepts of violence and stalking are not only addressed in their legal aspects, but also aim to offer solutions to the basic problems in this field in order to contribute to the literature. Law No. 6284, one of the comprehensive legal regulations regarding combating violence against women, has been addressed in a multifaceted manner in the study. In this context, firstly, the social and legal nature of the family institution has been assessed in general terms; then, national and international regulations regarding the protection of women have been included. Then, the concepts of stalking and violence regulated in the law have been examined in detail. Finally, the protective and preventive measures foreseen by the Law have been analyzed both in theoretical framework and in terms of application.