Tedarik zinciri çevikliğinin tedarik zinciri performansı ve işletme performansı üzerine etkisi
The effect of supply chain agility on supply chain performance and business performance
- Tez No: 942500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL GELMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İşletmelerin küreselleşen ve sürekli yenilik gerektiren rekabet ortamında faaliyetlerini sürdürebilmeleri için meydana gelen değişimlere uyum sağlamaları gerekmektedir. Uyum sağlama süreci ise, işletmelerin çeviklik düzeyleriyle doğrudan ilişkilidir. Çeviklik düzeyleri işletmelerin üretici ve tüketici odaklı pazar ihtiyaçlarına etkin bir şekilde yanıt verebilmeleri açısından tedarik zinciri faaliyetlerine yansımaktadır. Tedarik zinciri çevikliği, müşteri taleplerinin zamanında ve etkin bir biçimde karşılanması, işletmelerin performanslarını artırmaları ve rekabet avantajı elde etmeleri açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın temel amacı, tedarik zinciri çevikliğinin tedarik zinciri performansı ve işletme performansı üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda Konya Sanayi Odası'na (KSO) kayıtlı otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren işletmelere anket uygulanmıştır. Çalışma kapsamında 152 işletmeye ulaşılmış olup elde edilen veriler SPSS 22.0 sürümü ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, tedarik zinciri çevikliğinin tedarik zinciri performansını ve işletme performansını ve ayrıca tedarik zinciri performansının işletme performansını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for businesses to continue their activities in a globalizing and constantly innovative competitive environment, they need to adapt to the changes that occur. The adaptation process is directly related to the agility levels of businesses. Agility levels are reflected in supply chain activities in terms of businesses being able to effectively respond to producer and consumer-oriented market needs. Supply chain agility is important in terms of meeting customer demands in a timely and effective manner, increasing the performance of businesses and gaining competitive advantage. In this context, the main purpose of this study is to determine the effects of supply chain agility on supply chain performance and business performance. In this context, the main purpose of this study is to determine the effect of supply chain agility on supply chain performance and business performance. In line with this main purpose, a survey was conducted on businesses operating in the automotive sub-industry registered with the Konya Chamber of Industry (KSO). As a result of the analyzes, it was concluded that supply chain agility positively affects supply chain performance and business performance; and also that supply chain performance positively affects business performance.