İlgilenim düzeyi çerçevesinde reklamda yaratıcı strateji, çekicilik ve arketip kullanımlarının incelenmesi
The examination of creative strategy, appeal and archetype usages in advertising within the context of interest levels
  1. Tez No: 942502
  2. Yazar: İSMAİL ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu araştırmada televizyon reklamlarında yaratıcı strateji, reklam çekiciliği ve arketip kullanımı, tüketici ilgilenimi düzeyi çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma, 2022-2023 döneminde Türkiye'de ulusal televizyon kanallarında yayınlanan ve 25 sektöre ait 726 reklamı kapsamaktadır. Çalışmada sektörler, tüketicinin satın alma sürecinde gösterdiği bilişsel ve duygusal çaba esas alınarak düşük ve yüksek ilgilenim düzeyi şeklinde iki ana gruba ayrılmıştır. Reklamlar, Frazer'ın yaratıcı stratejileri, rasyonel-duygusal-hedonik çekicilik sınıflaması ve Mark ile Pearson'ın arketip kuramı temelinde kodlanmıştır. Her bir reklamda baskın olduğu düşünülen tek bir yaratıcı strateji, çekicilik ve arketip belirlenmiş; verilerin analizinde içerik analizi yöntemi ve MAXQDA yazılımı kullanılmıştır. Bulgular her iki ilgilenim grubunda da en sık tercih edilen yaratıcı stratejinin konumlandırma olduğunu göstermektedir. Düşük ilgilenim düzeyi sektörlerinde duygusal satış önermesi ve öncü üstünlük stratejisi öne çıkarken, yüksek ilgilenim düzeyi sektörlerinde duygusal satış önermesi ile marka imajı stratejisi de öne çıkmaktadır. Reklam çekicilikleri açısından, düşük ilgilenim düzeyi reklamlarında samimiyet, mizah ve eğlence/keyif alma gibi duygusal ve hedonik çekicilikler, yüksek ilgilenim düzeyi reklamlarında ise samimiyet, bilgi aktarma, masumiyet, eğlence/keyif alma gibi rasyonel, duygusal ve hedonik çekicilikler tercih edilmiştir. Arketip kullanımında da sıradan vatandaş arketipi her iki grupta da baskın konumdadır. Yüksek ilgilenim düzeyi reklamlarında koruyucu, kral, yaratıcı; düşük ilgilenim düzeyine ise kaşif, kahraman ve aşık arketipleri yoğun olarak kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar tüketicinin ilgilenim düzeyinin reklamın yaratıcı bileşenlerini nasıl şekillendirdiğine dair dikkat çekici bir bakış açısı sunmaktadır. Araştırma, reklamcılık ve pazarlama literatüründe ilgilenim düzeyine yönelik kuramsal tartışmalara katkı sağlamanın yanı sıra sektördeki yaratıcı uygulamalara da yol gösterici bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of creative strategy, advertising appeal, and archetypes in television commercials within the framework of consumer involvement level. The research covers 726 advertisements from 25 sectors broadcast on national television channels in Turkey during the 2022–2023 period. Sectors were categorized into two main groups low and high involvement based on the cognitive and emotional effort consumers exert during the purchasing process. The advertisements were coded using Frazer's creative strategy typology, the rational-emotional-hedonic appeal classification, and the archetype theory of Mark and Pearson. For each advertisement, a single dominant creative strategy, appeal, and archetype was identified. The data were analyzed using content analysis methodology via the MAXQDA software. Findings indicate that positioning is the most frequently employed creative strategy in both involvement groups. In low-involvement sectors, emotional selling proposition and preemptive strategies are prominent, while in high-involvement sectors, emotional selling proposition and brand image strategies stand out. Regarding advertising appeals, low-involvement advertisements predominantly use emotional and hedonic appeals such as sincerity, humor, and enjoyment. In contrast, high-involvement advertisements commonly employ a mix of rational, emotional, and hedonic appeals including sincerity, information delivery, innocence, and enjoyment. In terms of archetypes, the“Everyman”archetype is dominant across both groups. However, in high-involvement advertisements, the“Caregiver,”“Ruler,”and“Creator”archetypes are more frequent, whereas in low-involvement advertisements, the“Explorer,”“Hero,”and“Lover”archetypes are commonly used. The findings of this research provide valuable insights into how consumer involvement levels shape the creative components of advertisements. Beyond contributing to theoretical discussions on consumer involvement in advertising and marketing literature, the study also offers practical implications for creative practices in the industry.