Koklear implant kullanan okul çağındaki çocukların yürütücü işlev ve yazılı dil becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of executive function and written language skills of school-age children with cochlear implants
- Tez No: 942519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL BURCU ÖZKAN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı koklear implant kullanan okul çağındaki çocukların yürütücü işlev ve yazılı dil becerilerinin değerlendirilmesi ve yürütücü işlevler ve yazılı dil arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu doğrultuda çalışmaya 4,5,6,7. sınıfa devam eden bilateral koklear implant kullanıcısı 35 çocuk ve normal işitmeye sahip 85 çocuk dahil edilmiştir. Normal işitmeye sahip 37 çocuk yazılı dil değerlendirme formunun güvenirliği için dahil edilmiş olup çalışma kısmı 48 çocuk ile yürütülmüştür. Çalışmada yazılı anlatım için çocuklara metinsiz, resimli kitap aracılığıyla hikâye yazma görevi verilmiştir. Yazılan hikayeler ise üretkenlik, sentaktik karmaşıklık, metin üretimi açısından değerlendirilmiştir. Yürütücü işlevler ise Stroop Testi TBAG Formu ve İz Sürme Testi ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda üretkenlik, sentaktik karmaşıklık, metin üretimi puanları arasında çalışma grubu ve kontrol grubu arasından istatistiksel olarak anlamlı farklar elde edilmiş, çalışma grubu daha düşü puanlar elde etmiştir. Yürütücü işlevlerde ise özellikle stroop testi TBAG formunda belirgin olmak üzere norm değerlerine kıyasla sapmaların olduğu yerler gözlenmiştir. Yürütücü işlev ve yazılı dil arasındaki ilişki ise metin üretimi ve stroop bölüm 5 düzeltme puanı ile negatif korelasyon göstermiştir. Elde edilen bulgular koklear implant kullanan çocukların yazılı dil becerilerinde normal işiten akranlarına kıyasla zorluklar yaşadıklarını ve yürütücü işlevlerde ise norm değerlerine kıyasla sapmaların olduğunu göstermektedir Bu bulgular işitsel rehabilitasyon süreçlerine yazılı dil becerisi ve yürütücü işlev becerileri üzerine çalışmaların eklenmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the executive function and written language skills of school-age children using cochlear implants and to examine the relationship between executive functions and written language. In this context, 35 children with bilateral cochlear implants and 85 children with normal hearing who are in the 4th, 5th, 6th, and 7th grades were included in the study. 37 children with normal hearing were included for the reliability of the written language assessment form and the study part was conducted with 48 children. In the study, children were given the task of writing stories through a picture book without text for written expression. The written stories were evaluated in terms of productivity, syntactic complexity, and text production. Executive functions were evaluated with the Stroop Test, TBAG Form, and Trail Making Test. As a result of the analyses, statistically significant differences were obtained between the study group and the control group in terms of productivity, syntactic complexity, and text production scores, while the study group obtained lower scores. In executive functions, deviations compared to norm values were observed, especially in the TBAG form of the Stroop test. The relationship between executive function and written language showed a negative correlation with text production and Stroop section 5 correction score. The findings obtained show that children using cochlear implants have difficulties in written language skills compared to their normal hearing peers, and that there are deviations compared to norm values in executive functions. These findings show the importance of adding studies on written language skills and executive function skills to auditory rehabilitation processes.