Hemşirelerin Alzheimer hastalarıyla iletişim deneyimlerinin incelenmesi: Nitel bir çalışma
Examining nurses' communication experiences with Alzheimer's patients: A qualitative study
  1. Tez No: 942520
  2. Yazar: HASRET KAYA ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ATLI ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroloji, Psikiyatri, Nursing, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Alzheimer hastalarına bakım veren hemşirelerin iletişim deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada tanımlayıcı nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan ve en az altı aydır Alzheimer hastalarına bakım vermekte olan hemşireler oluşturmaktadır. Örnekleme ulaşmada kartopu örnekleme yöntemi kullanılmış, araştırmacılar tarafından veri doygunluğuna ulaşıldığına kanaat getirildikten sonra, 12 hemşireyle çalışmanın veri toplama aşaması sonlandırılmıştır. Veriler, 'Tanıtıcı Veri Formu' ve 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu' kullanılarak toplanmıştır. Çalışma verileri içerik analiz yöntemi ile analiz edilmiş ve ortaya 5 tema ve 19 alt tema çıkmıştır. Alzheimer hastaları ile iletişimde mevcut durum, terapötik iletişim algısı, terapötik iletişimin engelleri, terapötik iletişimin kolaylaştırıcıları, terapötik iletişimi destekleyici öneriler temaları kapsamında çalışma bulguları elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre hemşireler Alzheimer hastaları ile iletişim kurmanın zor bir deneyim olduğunu ancak etkili iletişim kurulduğunda yaşadıkları doyumu aktarmışlardır. Aynı zamanda Alzheimer hastalarıyla iletişim kurmada etkisiz olarak gördükleri yaklaşımları paylaşmış, terapötik iletişimi kurmada etkili olan beceri ve teknikleri, ajitasyon yönetimini deneyimleriyle paylaşmışlardır. Katılımcılar bir yandan Alzheimer hastalarıyla iletişim engellerinin olduğunu diğer yandan ise iletişimi sürdürmeyi kolaylaştıran faktörler olduğunu vurgulamışlardır. Alzheimer hastaları ile kurdukları iletişimde kullandıkları dil, yaklaşım şekli gibi konularda bilgi eksikliklerinin olduğuna ve eğitim ihtiyacına dikkat çekmişlerdir. Bu doğrultuda Alzheimer hastalığının doğasını dikkate alan ve düzenli aralıklarla devam eden 'etkili iletişim' eğitimleri düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the communication experiences of nurses who provide care to patients with Alzheimer's disease in Turkey. A descriptive qualitative research design was employed. The study population consisted of nurses residing in Turkey who had been caring for patients with Alzheimer's disease for at least six months. Snowball sampling was used to reach participants, and data collection was concluded after interviews were conducted with 12 nurses, upon reaching data saturation as determined by the researchers. Data were collected using a“Demographic Information Form”and a“Semi-Structured Interview Form.”The data were analyzed through content analysis, revealing five main themes and nineteen sub-themes. The findings were categorized under the following themes: current state of communication with Alzheimer's patients, perception of therapeutic communication, barriers to therapeutic communication, facilitators of therapeutic communication, and suggestions for supporting therapeutic communication. The results indicated that nurses found communicating with Alzheimer's patients to be a challenging experience, yet they expressed a sense of satisfaction when effective communication was achieved. Participants shared their experiences regarding ineffective approaches to communication, as well as the skills and techniques that supported therapeutic communication, including agitation management. While emphasizing the existence of communication barriers, they also highlighted factors that facilitate communication with Alzheimer's patients. Additionally, the nurses pointed out a lack of knowledge regarding appropriate language use and approaches, and underlined the need for education in this area. Based on these findings, it is recommended that regular and ongoing“effective communication”training programs be organized, considering the specific nature of Alzheimer's disease.