Alzheimer tanılı bireylere bakım verenlerde nefes terapisi ve benson gevşeme tekniğinin bakım verme yükü, algılanan stres ve öz-yeterliliğe etkisi
Effect of breathing therapy and benson relaxation technique on caregiver burden, perceived stress and self-efficacy among Alzheimer caregivers
  1. Tez No: 942518
  2. Yazar: HÜLYA NURAY BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖK METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Alzheimer tanılı bireylere bakım verenlerde nefes terapisi ve Benson gevşeme tekniğinin bakım verme yükü, algılanan stres ve öz-yeterliliğe etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Randomize kontrollü tasarıma sahip araştırmaya, müdahale (n=47) ve kontrol (n=47) grubu olmak üzere toplam 94 bakım veren dahil edilecektir. Araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi geriatri polikliniğinde Eylül 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında yürütülecektir. Bakım verenler, araştırmacı tarafından örneklem kriterlerine uygunluk açısından değerlendirilecek ve bireyin Alzheimer evresine göre (başlangıç-orta ve ileri) tabakalı randomizasyonla gruplara atanacaktır. Müdahale grubuna, araştırmacı eşliğinde 6 hafta boyunca, haftada iki defa, toplam 12 kez yüz-yüze grup oturumu (5-8 kişi) şeklinde, her seans için nefes terapi (10 dk.) ve Benson gevşeme tekniği (20 dk.) toplam 30 dk. süreyle yaptırılacak, kontrol grubuna ise rutin bakım dışında ek bir müdahalede bulunulmayacaktır. Katılımcılara“Bakım Veren Bilgi Formu”,“Demanslı Hastaya Bakım Verme Yükü Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve“Genel Öz-Yeterlilik Ölçeği”yüz-yüze uygulanacak ve veriler araştırmanın başında (0. hafta), müdahalenin 2. haftasında, 4. haftasında, sonunda (6. hafta) ve müdahale tamamlandıktan sonra (8.hafta) izlem amaçlı toplanacaktır. Araştırma sonunda, bakım verenlerde bakım verme yükü ve algılanan streste azalma ve öz-yeterlilikte iyileşme sağlanabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of breathing therapy and the Benson relaxation technique on caregiver burden, percevied stress, and self-efficacy among Alzheimer caregivers. A total of 94 caregivers, including the intervention (n=47) and the control (n=47) groups, will be included in this randomized controlled study. The study will be conducted between September 2023 and August 2024 in the Geriatrics Outpatient Clinic of Ankara Gulhane Training and Research Hospital of Health Sciences University. Caregivers will be evaluated by the investigator for inclusion criteria and assigned to study groups by stratified randomization based on the individual's Alzheimer stage (initial-intermediate and advanced). The intervention group will receive a 6-week program with the guidance of the investigator. Participants will continue face-to-face group sessions (5-8 people), twice a week for a total of 12 sessions. Each session will last 30 min, consisting of breath therapy (10 min.) and Benson relaxation technique (20 min). The control group will not receive any additional intervention apart from routine care. The caregivers will be assessed using the“Caregiver Information Form,”“Caregiver Burden Scale for Dementia,”“Perceived Stress Scale,”and“General Self-Efficacy Scale”. The data will be collected face-to-face: at the beginning of the study (week 0), the second week (week 2), the fourth week (week 4), at the end of intervention, the sixth week (week 6), and two weeks after after the intervention (week 8) for the follow-up. At the end of the study, it is assumed that a decrease in caregiver burden, and perceived stress, and an increase in self-efficacy.