Çalışanlarda iş kazalarına neden olan faktörler arasındaki ilişkilerin modellenmesi
The relationship between factors causing workplace accidents in employees modelling relationships
  1. Tez No: 942528
  2. Yazar: AHMET GÖKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Sağlık hizmetleri sektörü, karmaşık bir yapıya sahip olan çeşitli tehlike ve riskleri içermesi sebebiyle iş kazası ve meslek hastalığı açısından dikkat edilmesi gereken en önemli sektörlerden birisidir. Karmaşık kaza olaylarında, sistemin etkili bir şekilde çözümlenebilmesi için uygun analiz ve hiyerarşik modelleme yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen bu çalışmada hastanelerdeki iş kazalarına neden olan faktörler analiz edilerek faktörler arasındaki nedensel ilişkileri belirlenmesi ve hiyaraşik ağ modelinin oluşturulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık sektöründe iş kazalarına neden olan faktörler, insan, makine, çevre ve yönetim boyutları altında tanımlanmış ve sağlık sektöründe görev yapmakta olan iş güvenliği profesyonellerinden uzman görüşü alınmıştır. Karmaşık yapıya sahip iş kazası faktörlerinin birbirleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve hiyerarşik ağ modeli oluşturmak için entegre DEMATEL-ISM yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: DEMATEL yöntemi ile kazaya neden olan faktörler arasında merkezilik, nedensellik, etki ve etkilenme dereceleri hesaplanmış ve faktörler kriter ağırlıklarına göre sıralanmıştır. İkinci adımda, DEMATEL ile elde edilen analiz sonuçlarının net bir görüntüsünün oluşturulabilmesi amacıyla ISM yöntemi kullanılmış ve faktörler arasında çok seviyeli hiyerarşik ağ modeli kurulmuştur. Sonuç: Sonuç olarak bu çalışma, sağlık sektöründe iş kazalarının analizinde entegre DEMATEL-ISM yönteminin ilk kez uygulanmasıyla yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Belirlenen öncelikli faktörlere yönelik, etkili güvenlik önlemleri ve stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The healthcare sector is one of the most critical industries in terms of workplace accidents and occupational diseases due to its complex structure and the various hazards and risks it entails. In complex accident incidents, appropriate analysis and hierarchical modeling are essential for effectively resolving the system. Within this scope, this study aims to analyze the factors causing workplace accidents in hospitals, identify the causal relationships between these factors, and establish a hierarchical network model. Materials and Methods: Factors causing occupational accidents in the healthcare sector have been defined under the dimensions of human, machine, environment, and management, and expert opinions have been obtained from occupational safety professionals working in the healthcare sector. The integrated DEMATEL-ISM method has been used to evaluate the relationships between the complex occupational accident factors and to create a hierarchical network model. Results: The DEMATEL method was used to calculate the degrees of centrality, causality, influence, and susceptibility among the factors causing the accident, and the factors were ranked according to their criterion weights. In the second step, the ISM method was used to create a clear picture of the analysis results obtained with DEMATEL, and a multi-level hierarchical network model was established between the factors. Conclusion: This study provides a novel perspective by employing the integrated DEMATEL-ISM method for the first time in the analysis of occupational accidents in the health sector. It may contribute to the development of effective safety measures and strategies for the prioritised factors identified.