Özel gün idirimlerinde tüketici yorumlarının makine öğrenmesi algoritmarıyla karşılaştırılması
Comparison of consumer comments on special day discounts with machine learning algorithm
  1. Tez No: 942527
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Daha sonDijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte geleneksel ticaret anlayışı dönüşüme uğramış, çevrim içi alışveriş sistemleri tüketici davranışlarında önemli bir rol üstlenmiştir. Bu değişimle beraber, özellikle özel günlerde gerçekleştirilen kampanyalar sürecinde tüketici yorumları, satın alma kararlarını etkileyen temel unsurlardan biri hâline gelmiştir. Tüketiciler arasında artan bilgi paylaşımı sayesinde kullanıcı yorumları, bireysel kararlar üzerinde etkili olmanın ötesinde, işletmelerin stratejik planlamaları için de önemli bir veri kaynağına dönüşmüştür.Bu çalışma, özel günlerde çevrim içi alışveriş yapan üniversite öğrencilerinin ürünlere yönelik yorumlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Trendyol platformundan elde edilen veriler, Python programlama dili ve doğal dil işleme teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Kullanıcı yorumları olumlu ve olumsuz olmak üzere sınıflandırılmış; Naive Bayes, Lojistik Regresyon, Karar Ağacı, KNN, Gradyan Artırma, XGBoost ve Rastgele Orman olmak üzere yedi farklı denetimli makine öğrenmesi algoritmasıyla modeller oluşturulmuştur. Modeller, doğruluk oranı, ROC-AUC ve F1 skoru gibi ölçütlerle değerlendirilmiştir. En yüksek performans Gradyan Artırma ve XGBoost algoritmalarında gözlemlenmiştir. Ayrıca, farklı ürün kategorilerinde elde edilen benzer başarı oranları, modellerin genellenebilirliğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, makine öğrenmesi destekli duygu analizinin tüketici deneyimini iyileştirmede ve pazarlama stratejilerinin şekillendirilmesinde etkili bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of digitalization, traditional commerce has undergone a transformation, and online shopping systems have assumed a significant role in shaping consumer behavior. In this context, user reviews—especially during promotional periods such as special days—have become a critical factor influencing purchasing decisions. The increasing exchange of information among consumers has elevated user-generated content from a personal guide to a strategic data source for businesses. This study aims to analyze product-related reviews of university students who shop online during special occasions. The data, collected from the Trendyol platform, were processed using the Python programming language and natural language processing (NLP) techniques. The comments were classified as positive or negative, and seven supervised machine learning algorithms—Naive Bayes, Logistic Regression, Decision Tree, K-Nearest Neighbors (KNN), Gradient Boosting, XGBoost, and Random Forest—were used to develop classification models. These models were evaluated using performance metrics such as accuracy, ROC-AUC, and F1-score. Gradient Boosting and XGBoost achieved the highest performance among the tested algorithms. Furthermore, similar performance levels across different product categories supported the generalizability of the models. The findings indicate that sentiment analysis supported by machine learning can serve as an effective tool for improving consumer experience and guiding marketing strategies.