Communication dynamics in architectural design process: A case study on an interdisciplinary student workshop experience
Mimari tasarım sürecinde iletişim dinamikleri: Disiplinlerarası öğrenci atölyesi deneyimi üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 942545
  2. Yazar: SENA KUDAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL RUHİ SİPAHİOĞLU, DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Mimarlık, Linguistics, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Mimari tasarım süreci farklı paydaşlarla bir arada çalışmayı gerektiren bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Modern dünyanın gereklilikleri, teknolojik ve hızlı üretim beklentisi disiplinlerarası çalışma ortamlarını gerekli kılmaktadır. Disiplinler arası iş birliliği, farklı disiplinlerden gelen bireylerin perspektiflerini ve bilgi birikimlerini bir araya getirerek daha kapsamlı ve etkili tasarım çözümleri üretir. Mimarlık eğitiminde disiplinlerarası ortamların yer almasının önemine dikkat çekilmektedir. Ancak literatürde mimarlık eğitiminde disiplinler arası ortamlarla ilgili yapılan çalışmalar incelendiğinde iletişimin önemi ve gerekliliği üzerine durulsa da iletişim dinamiklerini inceleyen çalışmalar konusunda bir boşluk olduğu görülmektedir. Bu sebeple bu çalışma mimarlık eğitimine disiplinlerarası ortamların entegre edilmesi için iletişim dinamiklerini çatışma anları üzerinden inceleyerek literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu tez, disiplinlerarası ortamlardaki iletişim dinamiklerini incelemek için iki farklı disiplinlerarası öğrenci çalıştayı verilerine odaklanır. Ana hedef, mimarlık öğrencilerinin disiplinlerarası projelerde karşılaşılaşabilecekleri iletişim zorluklarına etkili bir şekilde yaklaşmalarını sağlayan dinamikleri belirlemektir. Bu sebeple öncelikle grup içi etkileşim ve dinamikleri analiz eder. İletişim dinamiklerinin analizi gözlem notları, çalıştay sırasında alınan video kayıtlarının tekrar izlenerek tutulan notlar ve çalıştay sonrası çatışma anları olarak belirlenen bazı kesitlerin katılımcılara izletilerek görüşlerinin alındığı birebir görüşme verilerine dayanır. Tüm süreç içerisindeki çatışma ve çatışma yöntemlerinin, çözüm yaklaşımlarının, bilişsel ve etkileşimsel sebeplere dayandığını öne sürer. Bu çatışma dinamikleri, çözüm stratejileri ve çözülemeyen çatışmaların dinamikleri analiz edilerek gruplandırılır. Bu çalışma, iletişim süreçlerini çatışma anları üzerinden analiz etmeye ve bu çatışmaların çözüm dinamiklerini incelemeye odaklanmaktadır. İletişim dinamiklerinin bütüncül olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymakta ve bu doğrultuda, sözlü ve sözlü olmayan iletişim unsurlarını ortaya çıkarmak amacıyla konuşma analizinden elde edilen analitik araçlardan yararlanılarak çok modlu söylem analizi yöntemi kullanılmaktadır. Bulgular, çatışma yönetiminin çatışmanın doğasına bağlı olarak farklı etkiler yarattığını göstermektedir. Çatışmaların disiplin perspektif farklılıkları, teknik bilgi eksikliği, kişisel farklılıklar gibi bilişsel sebeplerin yanı sıra, söz kesme, sessizlik, aktif dinleme eksikliği, mimikler ve beden dili gibi etkileşimsel sebeplerle, çok katmanlı etkenlerden kaynaklandığını göstermektedir. Bu çatışmalar, kimi zaman öğrenme ve ortak anlam üretimi için bir zemin oluştururken, kimi zaman da çözüm üretilemeyen tıkanmalarla sonuçlanmaktadır. Çatışmaların çözülememesinin sebeplerinin tamamında etkileşimsel sebeplerin olduğunu ortaya koymakta ve iletişim dinamiklerini incelemektedir. İletişim dinamiklerinin kapsamlı analizi, disiplinlerarası ortamlarda ortak anlayışın sağlanabilmesi için sözlü ve sözlü olmayan iletişimi birlikte ele alan bütüncül yaklaşımların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Buna göre konuşmalar sırasında sıra almak için bir geçiş yeri arama, çakışmaların yönetilmesindeki iletişim yaklaşımları, sessizlik süresinin yönetilmesi, konuşma sırasına yaklaşımlar, ses tonu gibi sözel iletişim unsurlar ile modelite kullanımları, çatışma anlarındaki jest, mimik ve beden dili yaklaşımları gibi sözlü olmayan iletişimlerin çatışma yönetimlerindeki etkinliği ortaya konmaktadır. Bu doğrultuda, mimarlık öğrencilerinin sözlü ve sözlü olmayan iletişim yetkinliklerinin geliştirilebilmesine yönelik önerilere kısaca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The architectural design process is characterized by the necessity of collaboration among diverse stakeholders. The demands of the modern world, coupled with technological advancements and rapid production expectations, require the establishment of interdisciplinary work environments. Such collaboration brings together the perspectives and expertise of individuals from various disciplines, ultimately generating more comprehensive and practical design solutions. The significance of integrating interdisciplinary environments into architectural education is underscored in the existing literature. However, a review of studies related to interdisciplinary settings in architectural education reveals a notable deficiency in research addressing communication dynamics. Consequently, this study aims to fill this gap by examining communication dynamics during the design process, with the goal of enhancing the efficient integration of interdisciplinary environments into architectural education, particularly in conflict situations. This thesis focuses on the data derived from two distinct interdisciplinary student workshops to investigate the communication dynamics within interdisciplinary environments. The primary objective is to identify the dynamics that enable architecture students to effectively navigate the communication challenges they may encounter in interdisciplinary projects. To achieve this, the study first analyzes group interactions and dynamics. The analysis of communication dynamics is informed by observation notes, memos generated from reviewing video recordings taken during the workshops, and data obtained from participant interviews regarding specific conflict instances shown to the participants after the workshops. The findings indicate that conflicts and the methods employed to resolve them are fundamentally rooted in cognitive and interactional factors. The study categorizes these conflict dynamics, solution strategies, and aspects of unresolved conflicts. It emphasizes the importance of a holistic evaluation of communication dynamics, employing the Multimodal Discourse Analysis method informed by analytical tools from Conversation Analysis to elucidate both verbal and non-verbal communication elements. The findings indicate that conflict management yields varying effects depending on the nature of the conflict. Conflicts arise from a multitude of factors, including cognitive aspects such as differing disciplinary perspectives, gaps in technical knowledge, and personal differences, as well as interactional elements like interruptions, silence, lack of active listening, facial expressions, and body language. While these conflicts can sometimes serve as a foundation for learning and the creation of shared meaning, they can also lead to unresolved blockages. The analysis reveals that the reasons behind unresolved conflicts are largely interactional and investigates the dynamics of communication. A thorough examination of these communication dynamics underscores the importance of holistic approaches that integrate both verbal and non-verbal communication to foster mutual understanding in interdisciplinary environments. As such, the effectiveness of various elements of verbal communication—such as seeking a transition relevance place to take the turn during conversations, conflict management approaches of communication, silence management, turn taking, and tone of voice—alongside non-verbal communication elements like modality use, gestures, facial expressions, and body language in moments of conflict, is highlighted. In this context, suggestions for enhancing the verbal and non-verbal communication competencies of architecture students are briefly discussed.