Muhasebe etiğine ilişkin meslek mensuplarının algıları: Van, Ağrı ve Hakkari illeri üzerine bir inceleme
Perceptions of professionals regarding accounting ethics: A study on the provinces of Van, Ağrı, and Hakkari
  1. Tez No: 942546
  2. Yazar: YILDIZ KUTLUYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Muhasebe meslek etiğinde toplumsal fayda ön plânda olmalıdır. Kişisel yargılara göre değişen etik değerler yerine muhasebe mesleğinde hem dünya genelinde hem de Türkiye'de kabul görmüş temel etik değerler benimsenmelidir. Bu kapsamda muhasebe meslek mensuplarının uyması gereken temel etik ilkeler bulunmaktadır. Bu etik ilkelere göre hareket edildiği takdirde mesleki kalite yakalanarak yüksek standartta hizmet verilebilecektir. Dolayısıyla muhasebe meslek etiği ilkeleri daha yüksek bir ideale işaret etmektedir. Bundan dolayı hizmet kalitesini korumak açısından da muhasebe meslek mensuplarının etik ilkelere göre hareket etmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, Van SMMMO'na kayıtlı Van, Ağrı ve Hakkâri illerinde bağımsız olarak faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının muhasebe etiğine ilişkin algılarının incelenmesi ve bazı demografik faktörlere göre farklılıklarının tespit edilmesidir. 211 meslek mensubu üzerine yapılan anket çalışması sonucunda anket kapsamında incelenen meslek mensuplarının etik algı düzeylerinin yüksek olduğu ve demografik faktörlere göre anlamlı farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In accounting professional ethics, social benefit should be at the forefront. Instead of ethical values that change according to personal judgments, basic ethical values accepted both worldwide and in Turkey should be adopted in the accounting profession. In this context, there are basic ethical principles that accounting professionals must comply with. If these ethical principles are followed, professional quality can be achieved and high-standard service can be provided. Therefore, the principles of accounting professional ethics indicate a higher ideal. Therefore, it is of great importance for accounting professionals to act according to ethical principles in order to maintain service quality. In this context, the main purpose of the study is to examine the perceptions of accounting professionals registered with Van SMMMO and operating independently in Van, Ağrı and Hakkari provinces regarding accounting ethics and to determine their differences according to some demographic factors. As a result of the survey conducted on 211 professionals, it was observed that the ethical perception levels of the professionals examined within the scope of the survey were high and that there were significant differences according to demographic factors.