Partıal volume effect (PVE) correctıon ınnuclear ımagıng: specıal phantomdevelopment and valıdatıon ın clınıcaldevıces
Nükleer görüntülemede parsiyel hacim etkisi(PVE) düzeltmesi: özel fantom geliştiri̇lmesive kli̇ni̇k cihazlarda doğrulanmasi
- Tez No: 942587
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) görüntüleme, özellikle kanserin tanı ve takibinde olmak üzere, Nükleer Tıp alanında güçlü ve yaygın olarak kullanılan bir modalitedir. Bu proje ile insan doku özelliklerini taklit eden özgün bir antropomorfik PET fantomu tasarlamak ve üretmek; ve geliştirilen fantomu kullanarak, Parsiyel Hacim Etkisi (PVE) düzeltmesi için belirlenen Kurtarma Katsayıları (RC) uygulanmak suretiyle, onkolojik lezyonlar için düzeltilmiş Standart Tutulum Değeri (SUV) hesaplamalarını gerçekleştirmek amaçlanmıştır. SUV, PET görüntülemede yaygın olarak kullanılan bir niceliksel parametredir ve bir ilgi bölgesindeki (ROI) radyoizotop tutulum yoğunluğunun, vücutta genel dağılıma oranını temsil eder. Ancak, SUV ölçümlerinin doğruluğu, Görüntüleme sisteminin uzaysal çözünürlüğü, tek bir vokseldeki komşu dokular veya yapılar arasında net bir ayrım yapamayacak kadar yetersiz olduğunda, yani PVE olarak adlandırılan bir fenomenin ortaya çıkmasıyla bozulabilir. Bu durum, radyoizotop yoğunluğunun olduğundan düşük veya yüksek değerlendirilmesine yol açabilir. Bu tez, F18-FDG PET görüntülemesinde PVE düzeltmesinin kritik bir alt alanına adanmış olup, antropomorfik fantomların derinlemesine çalışmalar için temel bir platform olarak kullanımına odaklanmaktadır. İnsan vücudunu temsil eden anatomik koşulları simüle eden antropomorfik fantomlar; düzeltme algoritmalarının değerlendirilmesi için önemli bir test ortamı sağlar ve etkinlikleri ile sınırlamalarına dair öngörü sunar. Bu tez çalışması ile; metodik bir yaklaşım ve dikkatli analizler ile, daha doğru PVE düzeltme stratejilerinin geliştirilmesine bir katkıda bulunmak ve bu yolla da F18-FDG PET görüntülemelerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Positron Emission Tomography (PET) imaging is a powerful and widely utilized modality in the field of Nuclear Medicine, particularly for the diagnosis and monitoring of cancer. This project aims to design and produce a unique anthropomorphic PET phantom that mimics human tissue properties; Utilize the developed phantom to calculate corrected Standard Uptake Values (SUVs) for oncological lesions by applying Recovery Coefficients (RCs) determined for Partial Volume Effect (PVE) correction. SUV is a widely utilized quantitative parameter in PET imaging, representing the concentration of radiotracer uptake within a region of interest (ROI) relative to its overall distribution in the body. However, the accuracy of SUV measurements can be compromised by the PVE, a phenomenon that arises when the spatial resolution of the imaging system is insufficient to clearly distinguish between adjacent tissues or structures within a single voxel, leading to underestimation or overestimation of radiotracer concentration. This dissertation is dedicated to exploring the critical area of PVE correction in F18-FDG PET imaging, focusing on the use of anthropomorphic phantoms as a fundamental platform for in-depth studies. By simulating anatomical conditions representative of the human body, anthropomorphic phantoms serve as important test phantoms for the evaluation of correction algorithms and provide insights into their efficacy and limitations. Through methodical experimentation and careful analysis, the research described here aims to make a significant contribution towards the refinement of PVE correction strategies, to increase the accuracy and reliability of F18- FDG PET imaging in the future.