Domateste kurşuni küf (botrytıs cınerea) hastalığına karşı entomopatojen fungusların etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of entomopathogenic fungi against gray mold disease (botrytis cinerea) on tomato
  1. Tez No: 942602
  2. Yazar: MELİKE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE EVRİM ARICI ŞENKAYNAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Domates yetiştiriciliğinde verim ve kaliteyi ciddi derecede etkileyen başlıca fungal hastalıklardan birisi Botrytis cinerea'nın neden oldugu kurşuni küf hastalığıdır. Botrytis cinerea'nın fungisit direncine yatkınlığı ve yüksek genetik varyasyona sahip olmasından dolayı son yıllarda bu hastalığa karşı kimyasal mücadele zorlaşmaktadır. Bu sebeplerden dolayı ve ayrıca insanların sağlığını korumak ve çevreye zararın en aza indirgenmesi için alternatif yöntemler araştırılmaktadır. Bu çalışmada, entomopatojen funguslar Beauveria bassiana (BY2 ve BIM), Beauveria varroa, Metarhizium robertsii, Purpureocillium lilacinum, Fusarium subglutinans (FS12 ve FS8) türlerinin B. cinerea'ya karşı etkinliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Her bir entomopatojen fungustan elde edilen kültür filtratlarının farklı konsantrasyonlarının üç farklı yöntemle in vitro ortamda antifungal etkisi değerlendirilmiştir. In vitro deneylerden elde edilen sonuçlardan en etkili fungusların kültür filtratlarının domates bitkilerine kök, gövde enjeksiyonu ve yaprak uygulaması yapılarak B. cinerea'ya karşı etkinliği incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre in vitro çalışmalarında en etkili B. bassiana BIM ve F. subglutinans FS12 izolatlarına ait kültür filtratlarının %50 konsantrasyonu B. cinerea misel gelişimini engellediği belirlenmiştir. Domates bitkilerinde B. bassiana BIM ve F. subglutinans FS12 kültür filtratlarının %50 ve üzeri konsantrasyonları test edilmiştir ve B. cinerea hastalık etmenini baskıladığı, en düşük B. cinerea hastalık şiddeti, entomopatojen kültür filtratlarının yaprak ve gövde (enjeksiyon) uygulamasında belirlenmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar, entomopatojen fungusların B. cinerea' ya karşı kullanılabileceği konusunda umut verici olmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main fungal diseases that seriously affects yield and quality in tomato cultivation is gray mold disease caused by Botrytis cinerea. Due to the tendency of Botrytis cinerea to fungicide resistance and high genetic variation, chemical control against this disease has become difficult in recent years. For these reasons and also to protect human health and minimize environmental damage, alternative methods are being investigated. In this study, it was aimed to determine the activities of entomopathogenic fungi Beauveria bassiana (BY2 and BIM), Beauveria varroa, Metarhizium robertsii, Purpureocillium lilacinum, Fusarium subglutinans (FS12 and FS8) species against B. cinerea. The antifungal effects of different concentrations of culture filtrates obtained from each entomopathogenic fungus were evaluated in vitro by three different methods. From the results obtained from in vitro experiments, the effectiveness of the culture filtrates of the most effective fungi against B. cinerea was investigated by applying root, stem and leaf applications to tomato plants. According to the results obtained, it was determined that the culture filtrates of the most effective B. bassiana BIM and F. subglutinans FS12 isolates in in vitro studies inhibited B. cinerea mycelial development at 50% concentration. B. bassiana BIM and F. subglutinans FS12 culture filtrates were tested at 50% and above concentrations on tomato plants and it was determined that it suppressed B. cinerea disease agent and the lowest B. cinerea disease severity was determined in leaf and stem (injection) applications of entomopathogenic culture filtrates. The results were promising that entomopathogenic fungi can be used against B. cinerea.