Diyarbakır ili lice ilçesinde yetişen dut ağacı (morus alba L., morus rubra L. ve morus nigra L.) meyvelerinin kimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of chemical properties of mulberry tree (morus alba l., morus rubra L. and morus nigra L.) fruits grown in lice district of Diyarbakir province
  1. Tez No: 942604
  2. Yazar: ONUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, Diyarbakır ili Lice ilçesinde yetişen beyaz dut (Morus alba L.), kırmızı dut (Morus ruba L.) ve siyah dut (Morus nigra L.) meyvelerinin bazı kimyasal özellikleri incelenmiştir. İki çeşit beyaz dut, bir çeşit kırmızı ve bir çeşit siyah dut numuneleri toplanarak, bunların bir kısmı yaş olarak -24oC derecede derin dondurucuda muhafaza edilmiş, bir kısmı da güneşte kurutularak elde edilmiştir. Yaş ve kuru dutlardan toplam fenolik madde (TFM) LC-MS/MS kullanılarak analizler yapılmıştır. Numunelerde kateşin, protokateşinik asit, rutin, kuersetin, akasetin, krisin, kuersetin, luteolin, naringenin, hesperidin, izokuersetin, vanilin; organik asitler isesitrik asit, malik asit, salisilik asit, kinik asit ve kolorjenik asitgibi fenolik bileşiklerin tayini yapılmıştır. Dört çeşit yaş ve dört çeşit kuru dut numunelerindeki TFM tayininde bulunan fenolik bileşenler % 96 etanol ile ekstrakte edilmiştir. Kullanılan dutlar siyah dut (SD), kırmızı dut (KD), beyaz tatlı dut (BTD) ve beyaz uzun dutlardır (BUD). Bu dutların hem yaş hem kuru hallerinde bulunan fenolik bileşik miktarları incelendiğinde, bazı dutların tamamında tüm fenolik bileşikler ve organik asitler bulunmuş, bazı dutların yaş hallerinde bulunup kuru hallerinde bulunmamış ve bazı dutların kuru hallerinde bulunmuş yaş hallerinde bulunmamıştır. Protokateşik asit, kinik asit, klorojenik asit, rutin, izokuersitrin, hesperidin, luteolin, naringenin, kuersetin, kemferol ve akasetin bileşikleri tüm dut örneklerinde görülmüştür. LC-MS/MS ile yapılan analizlerde dut örnekleride en fazla fenolik bileşik miktarı beyaz tatlı dutlarda görülmüştür. Dutlar kurutulduğunda TFM miktarının artığı tespit edilmiştir. Ayrıca ICP-MS cihazıyla dört çeşit kuru dut üzerinde yapılan ağır metal tayininda Na, Mg, Al, K, Ca, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, As, Ag, Cd ve Pb elementlerine rastlanmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında tüm dut çeşitlerinde potasyum miktarı en fazla olduğu görülmektedir. Gümüş elementinin sadece siyah dut ve tatlı beyaz dutta bulunmuştur. Mg, Al, Co, Ni, K,Ca, V,Cr, Mn ve Fe elementlerinin en fazla uzun beyaz dutta dulunduğu görülmüştür, Mangan elementinin tüm dut örneklerinde en düşük değerlere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, some chemical properties of white mulberry (Morus alba L.), red mulberry (Morus ruba L.) and black mulberry (Morus nigra L.) fruits grown in the Lice district of Diyarbakır province were examined. Samples of two types of white mulberry, one type of red and one type of black mulberry were collected, some of them were kept in the deep freezer at -24 oC degrees as fresh, and some were obtained by drying in the sun. Total phenolic substance (TFM) from fresh and dried mulberries Analyzes were performed using LC-MS/MS. Some of the phenolic compounds obtained are catechin, protocatechinic acid, routine, quercetin, acacetin, chrysin, quercetin, luteolin, naringenin, hesperidin, isoquercetin, vanillin; As for organic acids, phenolic compounds such as citric acid, malic acid, salicylic acid, quinic acid and collorgenic acid were determined. Phenolic components found in TFM determination in four types of fresh and four types of dried mulberry samples were extracted with 96% ethanol. The mulberries used are black mulberry (SD), red mulberry (KD), white sweet mulberry (BTD) and white tall mulberry (BUD). When the amounts of phenolic compounds found in both the fresh and dry states of these mulberries were examined, phenolic compounds and organic acids were found in all of some mulberries, they were found in the fresh state of some mulberries but not in the dry state, and they were found in the dry state of some mulberries but not in the wet state. Protocatechuic acid, Quinic acid, Chlorogenic acid, Rutin, Isoquercitrin, Hesperidin, Luteolin, Naringenin, quercetin, Kemferol, acacetin, compounds were seen in all mulberry samples. In the analyzes carried out with LC-MS/MS, the highest amount of phenolic compounds in the mulberry samples obtained from the Lice district of Diyarbakır province was observed in white sweet mulberries. It was determined that the amount of TFM increased when mulberries were dried. In addition, Na, Mg, Al, K, Ca, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, As, Ag, Cd, Pb elements were detected in the heavy metal determination made on four types of dried mulberries with the ICP-MS device. Considering the results obtained, it is seen that the amount of potassium is the highest in all mulberry varieties. The silver element was found only in black mulberry and sweet white mulberry. It was observed that the elements Mg, Al, Co, Ni, K, Ca, V, Cr, Mn, Fe were found to be highest in long white mulberry, and the manganese element was found to have the lowest values in all mulberry samples.