Lice (Diyarbakır) yöresinde yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi grown in lice (Diyarbakir) central province
- Tez No: 285514
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, 2009?2010 yıllarında Diyarbakır ili Lice ilçesi sınırları içerisinde toplanan makrofungus örnekleri üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları esnasında toplanan örneklerin doğal habitatlarında renkli resimleri çekilerek, örneklerle ilgili gerekli morfolojik ve ekolojik özellikleri ile yöre halkının makrofunguslar hakkındaki bilgileri kaydedilmiştir.Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Leotiomycetes, Pezizomycetes ve Agaricomycetes sınıflarına ait 5 ordo ve 20 familya içerisinde dağılım gösteren toplam 55 makrofungus taksonu olduğu tespit edilmiştir. Bunların 22'si yenen, 25'i yenmeyen, 5'i zehirli ve 3 tanesinin de yenilebilirlik özelliği bilinmemektedir.Ayrıca Ascobolus stercorarius (Bull.) J. Schröt (Ascobolaceae Boud. ex Sacc.) taksonu ilk defa bu çalışma ile saptanarak cins seviyesinde ülkemiz makrofungus çeşitliliğine ilave edilmiştirTespit edilen makrofunguslar Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Mikoloji Araştırma laboratuarında (VANF) saklanmaktadır.Teşhisleri yapılan makrofungus taksonlarının sistematikleri, basidiokarp, askokarp ve spor fotoğrafları ve yeni kayıt olan taksonun deskripsiyonu ile birlikte diğer özellikleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi grown in Lice (Diyarbakır) province Macrofungi specimens were colleted between the years of 2009 and 2010. During field study, the colorous photographs of specimens were taken in natural habitat with digital camera. The ecological and morphological features of specimens and information on macrofungi known by local people were recorded.According to field and laboratory investigations, the total of 55 taxa belonging to 20 families, stated in Leotiomycetes, Pezizomycetes and Agaricomycetes classis were identifed. 22 of them are edible, 25 of them are inedible, 5 of them are poisonous and 3 of them are unknown.In addition, Ascobolus stercorarius (Bull.) J. Schröt (Ascobolaceae Boud. ex Sacc.) taxa is determined as new records for Turkish macrofungi.The identified specimens have been stored and maintained in Mycology Laboratory, Biology Department, Faculty of Science and Art, University of Yüzüncü Yıl.The systematics, basidiocarp, ascocarp, spore photograps, distributions, the descriptions of new record and the other features of identified macrofungi were given.