Der Umgang mit Krankheit und Gesundheit in der deutschsprachigen literatur des 21. jahrhunderts: Juli Zehs „Corpus Delicti: Ein Prozess' und Thea Dorns „Trost. Briefe an Max'
21. yüzyıl Alman edebiyatında hastalık ve sağlık temsilleri: Juli Zeh'in 'Corpus Delicti: Ein Prozess' ve Thea Dorn'un 'Trost. Briefe an Max' isimli romanları
  1. Tez No: 942662
  2. Yazar: MİRAY KÖKSAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE UYSAL ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada 21. yüzyıl Alman dili edebiyatında hastalık ve sağlık temalarının ele alınışı Juli Zeh'in Corpus Delicti: Ein Prozess ve Thea Dorn'un Trost. Briefe an Max adlı eserleri üzerinden incelenmektedir. Bu konu ve eserlerin seçilmesindeki en önemli nedenlerden biri, sağlık ve hastalık meselelerinin hem edebiyat için güncel bir tema olması, hem de toplum için son derece önemli ve ciddi bir konu teşkil etmesidir. Özellikle de COVID-19 ve pandemiye ilişkin araştırmaların edebiyat biliminde halen yeni ve güncel bir alan olması, söz konusu araştırmanın edebiyat bilimi alanında bir eksiklik olarak görülmesine ve araştırılması gerekliliğine işaret etmiştir. Çalışma, Foucault'nun biyopolitika yaklaşımını göz önünde bulundurarak eserleri analiz etmektedir. Giorgio Agamben'in Kutsal İnsan: Egemen İktidar ve Çıplak Hayat adlı eserinde Foucault'nun biyopolitika kavramını temel alarak, siyasal iktidarın etki alanlarını tarihi bir çerçeveye oturttuğu felsefi ve hukuki yaklaşımları harmanlayarak geliştirdiği derin analiz yöntemleri eserlerin incelenmesinde göz önünde bulundurulmaktadır. Agamben'in COVID-19 salgını sırasında dünya çapında uygulanan gerek politik gerek tıbbi önlemlere karşı eleştirel yaklaşımları ile de söz konusu olan iki edebi eser ayrı ayrı analiz edilmektedir. Söylem teorisi kullanılarak, bu çalışmanın bir diğer amacı da iki eser üzerinden örneklendirmeler aracılığıyla sağlık ve hastalık söylemlerinin edebiyattaki etkilerine dikkat çekmeye çalışmaktır. Analiz sonuçlarından hareketle, 21. yüzyıl Alman edebiyatında sağlık ve hastalık temsilleri üzerine kaleme alınmış bu iki eserden yola çıkılarak, Foucault'nun iktidar ve güç anlayışının edebiyattaki yansımaları incelenmiş ve bunların COVID-19 dönemiyle beraber modern toplumda karşılık buluyor oluşu sonucuna ulaşılmıştır. Dengelerin bozulup, toplumsal düzenin yeniden inşa edildiği COVID-19 sonrası dönemde, Agamben'in istisna hali koşulları ve yeni düzen eleştirisi de gerçeklikte yerini bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the topics of illness and health in 21st-century German literature through Juli Zeh's Corpus Delicti: Ein Prozess and Thea Dorn's Trost. Briefe an Max. One of the key reasons for selecting this topic and these works is the contemporary relevance of health and illness both as literary themes and as critical and significant debates for society. Particularly, the fact that research related to COVID-19 and the pandemic remains a new and evolving field in literary studies highlights the necessity of this investigation as addressing a gap in the discipline. The study analyses these works by considering Foucault's biopolitical approach. Giorgio Agamben's Homo Sacer: Sovereign Power and Bare Life, which builds on Foucault's concept of biopolitics and blends philosophical and juridical approaches to frame the spheres of political power within a historical context, is also used as a methodological lens in the analysis of the texts. Agamben's critical views on the political and medical measures implemented worldwide during the COVID-19 pandemic further inform the separate analyses of the two literary works. By utilizing discourse theory, another aim of this study is to draw attention to the influence of health and illness discourses in literature through examples from the two works. Based on the findings of the analysis, the study examines the reflections of Foucault's understanding of power and authority in literature, as drawn from these two works addressing representations of health and illness in 21st-century German literature and concludes that these reflections resonate with the conditions of modern society during the COVID-19 era. During this period, characterized by the disruption of societal balances and the reconstruction of social order, Agamben's critiques of states of exception and the emerging new order have found a significant place in reality.