The interaction of absurdity and postmodern narrative techniques in three Post-World War II American novels: Catch-22 by Joseph Heller, Slaughterhouse-Five by Kurt Vonnegut, and The Naked and the Dead by Norman Mailer
İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan romanlarından Joseph Heller'ın Catch-22, Kurt Vonnegut'un Slaughterhouse-Five ve Norman Mailer'ın The Naked and the Dead adlı eserlerinde, absürtlük ve post modern anlatı tekniklerinin etkileşimi
- Tez No: 942663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYŞE ÖZTARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
II. Dünya Savaşı Sonrası Amerikan Edebiyatı, insan varoluşunun anlamsızlığını keşfetmek için bir elverişli bir zemin olarak ortaya çıkmış ve bu tema, absürt hareketin yükselişi ve post modern anlatı tekniklerinin gelişimiyle yankılanmıştır. II. Dünya Savaşı'nın ardından, savaşın gerçekliği Amerikan toplumunda hayal kırıklığına ve varoluşsal sorgulamalara yol açmıştır. Absürt hareket, köklerini varoluşçu felsefede bulmuş ve yaşamın anlamsızlığını öne çıkarmayı amaçlamıştır. Albert Camus ve Samuel Beckett'in eserlerinde görüldüğü gibi, absürt edebiyat insan koşullarının anlamsızlığını okuyucuya meydan okuyarak sunmuştur. Eş zamanlı olarak, postmodernizmin başlangıcı edebi geleneklerde bir değişim yaratmış, geleneksel hikâye anlatımına meydan okuyan doğrusal olmayan anlatılar, üstkurmaca öğeleri ve hicivli mizahı edebi araçlar olarak kullanmıştır. Savaş sırasında insani koşulların anlamsızlığı, absürt bir bakış açısıyla ele alınabilecek spesifik bir durum olarak ortaya çıkarken, bu durumun post modern anlatı teknikleri aracılığıyla ifade edilme biçimi ilgi çekici bir etkileşim oluşturmaktadır. II. Dünya Savaşı ve sonrası, tarihin en ölümcül savaşlarından biri olarak yaşamları ve bireysel hikâyeleri değiştirerek, dikkate değer bir dönemi temsil etmektedir. Bu çalışma, II. Dünya Savaşı sonrası Amerika'nın tarihsel bağlamını ortaya koyarak, dönemin absürt hareket ve postmodern anlatı teknikleri üzerindeki etkisini incelemekle başlayacaktır. Ardından, postmodern anlatı tekniklerine ve bu tekniklerin çalışma için seçilen üç II. Dünya Savaşı sonrası Amerikan romanı olan Catch-22 (Joseph Heller), Slaughterhouse-Five (Kurt Vonnegut) ve The Naked and the Dead (Norman Mailer) isimli eserlerdeki yansımalarına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Post-World War II American literature stands as a scene of exploration of the absurdity of human existence, a theme echoed in the emergence of the absurdist movement and postmodern narrative techniques. In the aftermath of World War II, the veracities of war, leading to disillusionment and a questioning of existence challenged the American society. The absurdist movement, finding its roots in existentialist philosophy, pursued to feature the meaninglessness of life. Absurd literature, as represented in the works of Albert Camus and Samuel Beckett, challenges readers with the senselessness of the human condition. Synchronously, the beginning of postmodernism brought a shift in literary conventions, implementing non-linear narratives, metafictional elements, and satirical humor as literary devices, challenging traditional storytelling. The absurdity of human conditions at war, one of the specific human conditions to be observed from an absurdist lens, and the function of postmodern narration techniques in expressing them is an interesting interplay to analyze. World War II and its aftermath are also worthy of consideration, as it left marks as one of the deadliest wars in history, changing lives and personal stories. This study aims to start by setting the historical context of Post-World War II America, to introduce the interplay between the period and its influence over the absurdist movement and postmodern narration techniques. Then, it will touch upon postmodern narration techniques and their reflections on the selected three Post World II American novels, Catch-22 by Joseph Heller, Slaughterhouse-Five by Kurt Vonnegut and The Naked and the Dead by Norman Mailer. Taking these into consideration, the grand purpose of the study is to shed light on how these authors deal with the intricacies of war, the concept of reality and the human condition, through the lens of absurdity, non-linear narrative, metafiction, and satire in the works selected.