Diyarbakır koşullarında farklı potasyum uygulama dozlarının buğday (triticum spp.) verim ve kalite unsurları üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the Effects of Different Potassium Application Doses on Yield and Quality Parameters of Wheat (Triticum Spp.) Under Diyarbakir Conditions
- Tez No: 942676
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri uygulama alanında 2021-22 ve 2022-2023 yetiştirme dönemlerinde iki yıl süreyle yürütülmüştür. Araştırmada üç ekmeklik (Tekin, Dinç, Babil) ve 3 makarnalık buğday çeşitleri (Meya-2, Güneyyıldızı, Eyyubi) üzerine farklı potasyum dozlarının (kontrol grubu, 6, 12 ve 18 kg da-1) etkileri araştırılmıştır. Deneme Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada bitki boyu, başaklanma süresi, olum süresi, başak ağırlığı, başakta tane ağırlığı, başakta tane sayısı, başak boyu, tane verimi, NDVI, SPAD, yaprak alan indeksi, yaş glüten oranı, protein oranı ve hektolitre ağırlığı özellikleri incelenmiştir. İki yıl birleşik analiz sonuçlarına göre; potasyum dozlarının incelenen özellikler arasında hektolitre ağırlığı üzerine etkisi önemli diğer özelliklere etkisi önemsiz bulunmuştur. Başak boyu, başaklanma süresi, bitki boyu, hektolitre ağırlığı ve tane verimi bakımından çeşitler arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. En yüksek hektolitre ağırlığı kontrol grubunda 77,90 kg ile 18 kg da-1 potasyum dozunda 79,54 kg arasında değişmiştir. Çeşitler arasında bitki boyu 78.70 cm ile en düşük Meya-2 çeşidinde, 86.37 cm ile en yüksek Eyyubi çeşidinde saptanmıştır. Başaklanma süresi 121.88 gün ile (Meya-2) (128.00 gün) Eyyubi arasında, değişmiştir. Başakta tane ağırlığı 1.66 g ile Dinç, 1.85 g ile Tekin çeşidinde saptanmıştır, Başak boyu 7.25 cm ile Babil, 8.23 cm ile Güneyyıldızı çeşidinde belirlenmiştir. Tane verimi Meya-2 çeşidine 486.25 kg da-1 ile düşük, Tekin çeşidinde 573.75 kg/da-1 ile yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the Dicle University, Faculty of Agriculture Field Crops application area for two years in 2021-22 and 2022-23 growing seasons. In the study the effects of different potassium doses (Control group, 6, 12 and 18 kg da-1) on 3 bread (Tekin, Dinç, Babil) and 3 durum wheat varieties (Meya-2, Güneyyıldızı, Eyyubi) were investigated. The experiment was carried out 3 times according to the Split Pots in Randomised Blocks experimental design. In the research, plant height, heading period, maturity time, spike weight, grain weight per spike, grain number per spike, spike length, grain yield, NDVI, SPAD, leaf area index, fresh gluten ratio, protein ratio and hectolitre weight characteristics were examined. Based on the two-year combined analysis results; the effects of potassium doses on hectolitre weight among the examined properties was found to be significant while the effect on other properties was found to be insignificant. Differences among varieties were found to be significant in terms of spike length, heading period, plant height, hectolitre weight and grain yield. The highest hectolitre weight ranged from 77.90 kg in the control group to 79.54 kg in the 18 kg da-1 potassium dose. Among the varieties, the lowest plant height was found in the Meya-2 variety with 78.70 cm and the highest in the Eyyubi variety with 86.37 cm. The heading period varied between 121.88 days (Meya-2) and Eyyubi (128.00 days). Grain weight per spike was determined as 1.66 in Dinç and 1.85 g in Tekin varieties. Spike height was determined as 7.25 cm in the Babil variety and 8.23 cm in Güneyyıldızı variety. Grain weight was found to be low in Meya-2 variety with 486.25 kg da-1 and hight in Tekin variety with 573.75 kg da-1.