İndol-amino asit esterlerinin sentezi
Synthesis of indole-amino acid esters
- Tez No: 942677
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜÇÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Heterosiklik özellikteki bileşiklerden azot bulunduranlar farklı fizyolojik özelliklere sahiptirler. Azot içeren bir heterosiklik yapıya sahip indoller de, antitümör, antiinflamatuar, antibakteriyel ve antifibrotik gibi birçok biyolojik aktiviteye sahip bileşiklerdir. Sumatripan, melatonin, osimertinib ve tegaserod gibi bazı ilaçlar FDA (U.S. Food and Drug Administration)'nın onayladığı indol içeren bileşiklerdir. Böylesi heterosiklik bileşiklerden birisi olan indolün, amino asitler ile konjügasyonuyla elde edilecek amino asit-indol esterlerinin sentezi bu tez çalışmasına konu olarak seçilmiştir. Bu amaçla Z veya Boc korumalı amino asitler benzotriazol veya DCC metodu ile aktifleştirildikten sonra 2- hidroksi metilindol bileşiği ile etkileştirilerek ester yapısında, amino asit-indol türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen yeni bileşiklerin yapı tayinleri spektroskopik ve analitik yöntemlerle (IR, NMR, Kütle ve elementel analiz gibi) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds containing nitrogen have different physiological properties. Indoles, which possess a nitrogen-containing heterocyclic structure, are compounds that can also exhibit various biological activities, including antitumor, anti- inflammatory, antibacterial, and antifibrotic effects. Some drugs, such as sumatriptan, melatonin, osimertinib, and tegaserod, are indole-based compounds that have been approved by the FDA (U.S. Food and Drug Administration). This thesis focuses on the synthesis of amino acid-indole esters obtained through the conjugation of indole, a heterocyclic compound. For this purpose, Z- or Boc-protected amino acids were activated using either the benzotriazole or DCC method, followed by interaction with 2- hydroxymethylindole to yield amino acid-indole derivatives in ester form. The structures of the newly synthesized compounds were determined using spectroscopic and analytical methods, including IR, NMR, mass spectrometry, and elemental analysis.