Yüksek sıcaklık uygulamaları için termoplastik malzeme seçimi: bir karşılaştırmalı çok kriterli karar verme yaklaşımı
Thermoplastic material selection for high temperature applications: a comparative multi-criteria decision making approach
  1. Tez No: 942680
  2. Yazar: MUSTAFA SEFA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ORDU, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN DER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, otomotiv endüstrisinde hibrit araç akü paketleri için optimum termoplastik malzeme seçiminde yüksek sıcaklık ortamlarının neden olduğu zorlukları ele almakta ve karşılaştırmalı çok kriterli karar verme yaklaşımını kullanmaktadır. Çalışma, kritik faktörler temelinde malzemeleri titizlikle değerlendirerek, pil verimliliğini, uzun ömürlülüğünü ve araç performansını artıracak malzemeleri belirlemeyi amaçlamaktadır. SWARA-ARAS, SWARA-EDAS ve SWARA-TOPSİS gibi ileri düzey karar verme yöntemlerinden yararlanarak, çeşitli polimerler sistematik bir şekilde sıralanmakta ve güvenlik, performans ve sürdürülebilirliği ön planda tutan stratejik öneriler sunulmaktadır. Bulgular, üreticilerin veri odaklı malzeme seçim kararları almasına olanak tanıyarak, sürdürülebilir otomotiv teknolojilerinin gelişimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the difficulties presented by high-temperature environments in the automotive industry, specifically focusing on the choice of optimal thermoplastic materials for hybrid vehicle battery packs. By applying a comparative multi-criteria decision-making framework, the research rigorously evaluates materials based on critical factors. The study aims for determining materials that not only enhance battery efficiency and longevity but also improve overall vehicle performance. Leveraging advanced decision-making techniques, including SWARA-ARAS, SWARA-EDAS, and SWARA-TOPSIS, the analysis ranks and evaluates different polymer options, offering strategic suggestions prioritizing safety, performance, and sustainability. The results provide actionable insights for manufacturers, empowering them to make data-driven material selection decisions that drive the development of next-generation sustainable automotive technologies.