Transkritik bir ısı pompasının performansının ıot sistem ile izlenmesi
Monitoring the performance of a transcritical heat pump with an iot system
- Tez No: 942681
- Danışmanlar: PROF. ARİF EMRE ÖZGÜR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEMİR DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Enerji tüketimi ve karbon emisyonlarının çevresel etkileri hakkındaki artan farkındalık, sürdürülebilir enerji çözümlerine olan ilgiyi önemli ölçüde artırmıştır. Bu bağlamda, transkritik ısı pompaları, enerji verimliliği ve çevresel etkilerin azaltılması hedefleri doğrultusunda ön plana çıkmaktadır. Ancak, bu cihazların performanslarının gerçek zamanlı olarak izlenmesi ve kullanıcı dostu bir şekilde sunulması büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, bir transkritik ısı pompasının performansı IoT teknolojileri kullanılarak izlenmiş ve analiz edilmiştir. Veriler, Raspberry Pi ve Arduino modüllerinden elde edilmiş; Arduino, C programlama dili ile kodlanmış ve Raspberry Pi üzerinde Lazarus ile nesne yönelimli bir yazılım geliştirilmiştir. Toplanan veriler, MySQL veritabanında depolanmış ve kullanıcıların bu verilere anlık erişimini sağlamak amacıyla iki farklı arayüz geliştirilmiştir: Lazarus ile oluşturulan yerel bir grafik arayüz ve PHP, JavaScript ve HTML gibi teknolojiler kullanılarak tasarlanan web tabanlı bir uygulama. Böylelikle, kullanıcılar hem yerel yazılım hem de herhangi bir web tarayıcısı üzerinden verilere erişebilme imkânına sahip olmuştur. Bu yöntem, enerji tasarrufunu artırmak ve cihazların daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla performans verilerinin doğru bir şekilde analiz edilmesini mümkün kılmaktadır. Çalışmanın sonuçlarının, enerji yönetimi ve performans izleme alanında literatüre ve uygulamalara değerli katkılar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The growing awareness of the environmental impacts of energy consumption and carbon emissions has significantly increased interest in sustainable energy solutions. In this context, transcritical heat pumps have gained prominence in line with the goals of improving energy efficiency and reducing environmental impact. However, real-time monitoring of these systems and presenting performance data in a user-friendly manner is of great importance. In this study, the performance of a transcritical heat pump was monitored and analyzed using IoT technologies. Data were collected from Raspberry Pi and Arduino modules; the Arduino was programmed using the C programming language, and an object-oriented software application was developed using Lazarus on Raspberry Pi. The collected data were stored in a MySQL database, and two different user interfaces were designed to ensure real-time access to this data: a local graphical interface developed with Lazarus and a web-based application created using PHP, JavaScript, and HTML. In this way, users were able to access the data both through local software and via any web browser. This approach enables accurate analysis of performance data to enhance energy savings and improve the operational efficiency of devices. The results of this study are expected to make valuable contributions to the literature and practical applications in the fields of energy management and performance monitoring.