Atık yönetiminde karar alma teorileri kullanılarak sürdürülebilirliğin çevresel ve ekonomik boyutlarının incelenmesi
Investigation of environmental and economic aspects of sustainability using decision making theories for waste management
- Tez No: 942686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL BAYRAKTAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR HASHIM HASSOON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kararlar, farklı türlerdeki bilgilere dayanarak alınmaktadır. Çeşitli seviyelerde çevresel unsurların karar alma süreçlerine dahil edilmesini kolaylaştırmak için birçok araç geliştirilmiştir. Belirli bir karar verme durumunda hangi aracın kullanılacağı, kararın bağlamına bağlıdır. Birçok ülkede atık yönetimi, karar verme süreçlerini örneklemek için kullanılan bir örnek olmakla birlikte, araç seçimine ilişkin tartışmaların genel geçer olduğu düşünülmektedir. Bu tez, çeşitli karar verme teorileri ve araçlarını kullanarak atık yönetiminde sürdürülebilirliğin çevresel ve ekonomik boyutlarını incelemektedir. Sürücü-Baskı Durum-Etki-Tepki çerçevesi içinde Çevresel Sistem Analizi (ÇSA) araçlarının seçimini ve uygulanmasını ele almaktadır. Bu araçlar arasında Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD), Risk Değerlendirmesi (RD) ve Madde Akış Analizi (MAA) bulunmaktadır. Ayrıca, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) gibi prosedürel araçlar da tartışılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, YDD ve Çok Kriterli Karar Analizi yöntemlerini entegre ederek kapsamlı bir karar verme çerçevesi geliştirmektir. Bu çerçeve, paydaşların teknik, çevresel, sosyal, ekonomik ve kurumsal faktörleri dikkate alarak en sürdürülebilir atık yönetimi stratejilerini değerlendirmesine ve seçmesine olanak tanır. Sonuçlar, özellikle Çok Kriterli Karar Analizi ve oyun teorisi yaklaşımlarıyla birleştirildiğinde YDD 'nın, sürdürülebilir atık sistemlerinde politika yapımı ve stratejik planlama için değerli bilgiler ve rehberlik sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Decisions are made based on information of different kinds. Several tools have been developed to facilitate the inclusion of environmental aspects in decision‐making on different levels. Which tool to use in a specific decision‐making situation depends on the decision context. Waste management in many countries is used as an example to illustrate decision‐making situations, but discussions concerning choice of tools are also thought to be of general concern. This thesis investigates the environmental and economic aspects of sustainability in waste management using various decision-making theories and tools. It explores the selection and application of Environmental Systems Analysis (ESA) instruments, including Life Cycle Assessment (LCA), Risk Assessment (RA), and Substance Flow Analysis (SFA), within the DPSIR framework. Procedural tools like Environmental Impact Assessment (EIA) and Strategic Environmental Assessment (SEA) are also discussed. A central objective of this study is to develop a comprehensive decision-making framework by integrating LCA and Multi-Criteria Decision Analysis (MCDA). This framework supports stakeholders in evaluating and selecting the most sustainable waste management strategies by considering technical, environmental, social, economic, and institutional factors. The results demonstrate that LCA, particularly when combined with MCDA and game theory approaches, offers valuable insights and guidance for policy-making and strategic planning in sustainable waste systems.