Robert Bresson sinemasında intihar
Suicide in Robert Bresson cinema
  1. Tez No: 942690
  2. Yazar: NİYAZİ GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZER ÖZKANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sinemayı her ne kadar eğlence amaçlı bir araç olarak kabul eden görüşler olsa da, bu güçlü sanat aynı zamanda derin felsefi ve psikolojik sorgulamalar için de bir araç olmuştur. Bu durum, sinemanın insan ruhunu ve evrensel değişimlerini yansıtan bir sanat olduğunun göstergesidir. Sinemadaki karakterler, toplumdaki bireylerin yaşadığı toplumla olan çatışmalarının, içsel yalnızlıklarının ve varoluşsal sorgulamalarının bir sonucu olarak işlenmektedir. Bunun sonuçlarından biri de intihardır. Bu bağlamda Fransız yönetmen Robert Bresson'un sineması, intiharı yalnızca dramatik bir kriz anı olarak değil, aynı zamanda bireyin toplumsal yapılarla kurduğu problemli ilişkiyi yansıtan bir olgu olarak sunmaktadır. Bu noktada, bu çalışmanın amacı intiharın yalnızca bireysel bir seçim değil, aynı zamanda kültürel, sosyo-ekonomik ve psikolojik bağlamların birey üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu kapsamda Robert Bresson'un dört filmi Mouchette (1967), Une Femme Douce (Yumuşak Bir Kadın, 1969), Quatre Nuits D'un Rêveur (Bir Hayalperestin Dört Gecesi, 1971) ve Le Diable Probablement (Şeytan Herhalde, 1977) filmleri betimsel analiz yöntemi vasıtasıyla incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda Robert Bresson sinemasında işlenen intihar teması, toplumu düşünmeye sevk etme rolünü üstlenerek intiharı, bir ölüm eylemi olarak değil; aynı zamanda toplumsal eleştirinin, varoluşsal sorgulamanın ve bireysel özgürlük arayışının bir aracı olarak sunduğu görülmüştür. Bu durum ayrıca sinema aracılığıyla ölüm ve intihar temalarının daha derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlamakta; Bresson'un eserlerinde bu temaların çok boyutlu bir şekilde işlenmesinin, sinemanın insanlık hallerini anlama gücünü nasıl ortaya koyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although cinema is often regarded as a means of entertainment, it has also served as a powerful medium for deep philosophical and psychological inquiry. This reflects cinema's capacity to mirror the human psyche and universal transformations. Characters in cinema are frequently portrayed as manifestations of individuals' inner loneliness, existential questioning, and their conflicts with the societies in which they live. One of the consequences of these conflicts is suicide. In this context, the cinema of French director Robert Bresson presents suicide not merely as a dramatic crisis, but as a phenomenon that reveals the troubled relationship between the individual and social structures.The aim of this study is to demonstrate that suicide is not merely an individual choice, but also a result of cultural, socio-economic, and psychological influences acting upon the individual. In this regard, four of Bresson's films—Mouchette (1967), Une Femme Douce (A Gentle Woman, 1969), Quatre Nuits d'un Rêveur (Four Nights of a Dreamer, 1971), and Le Diable Probablement (The Devil, Probably, 1977)—are examined through descriptive analysis.The analyses reveal that Bresson's treatment of the theme of suicide goes beyond a depiction of death; it functions as a tool of social criticism, existential inquiry, and a search for individual freedom. This approach not only encourages audiences to reflect on societal issues but also contributes to a deeper understanding of death and suicide through cinema. Furthermore, the multifaceted exploration of these themes in Bresson's work highlights cinema's unique ability to probe the complexities of the human condition.