Diyarbakır ilinde özel bir işletmede yetiştirilen siyah alaca süt sığırlarının bazı verim özelliklerine ait fenotipik ve genotipik parametre tahminleri
Phenotypic and genotypic parameter estimations of some production traits of holstein friesian dairy cattle raised in a private enterprise in Diyarbakir province
- Tez No: 942792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büyükbaş Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır ilinde özel bir işletmede yetiştirilen Siyah Alaca ineklerin süt verim özelliklerini ve bu özellikler üzerine çevresel faktörlerin etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma materyalini, 2022 ve 2023 yıllarına ait 104 baş ineğe ait 186 laktasyon verisi oluşturmuştur. Analizlerde laktasyon süt verimi, 305 günlük süt verimi, laktasyon süresi ve kuruda kalma süresi gibi süt verimi parametreleri değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Siyah Alaca ırkında laktasyon süt verimi ortalaması 7.830±18,6 kg, 305 günlük süt verimi ortalaması 6.517±12,4 kg, laktasyon süresi ortalaması 341±7,2 gün ve kuruda kalma süresi ortalaması 66±2,9 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the milk yield traits of Holstein Friesian cows raised on a private farm in Diyarbakır province and the effects of environmental factors on these traits. The research material consisted of 186 lactation records from 104 cows for the years 2022 and 2023. Key parameters such as lactation milk yield, 305-day milk yield, lactation length, and dry period were analyzed. The results indicated that the average lactation milk yield was 7,830±18.6 kg, 305-day milk yield was 6,517±12.4 kg, lactation length was 341±7.2 days, and dry period was 66±2.9 days.