Kirmir çayı'nda yaşayan oxynoemacheılus angorae (steındachner, 1897) 'nin büyüme ve üreme biyolojisinin araştırılması
Investigation of growth and reproductive biology of oxynoemacheilus angorae (steindachner, 1897) living in kirmir stream
- Tez No: 942793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE CEVHER ÖZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, Ağustos 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında Kirmir Çayı'nda yaşayan Oxynoemacheilus angorae'nin büyüme ve üreme biyolojisi araştırılmıştır. Arazi çalışmaları sonucunda toplam 414 adet birey incelenmiş olup, büyüme biyolojisini değerlendirmek üzere total boy, standart boy, çatal boy, yaş ve ağırlık gibi parametreler ölçülerek yaş-eşey dağılımı, boy dağılımı, boyca büyüme, oransal total boy artışı, ağırlık dağılımı, ağırlıkça büyüme, kondisyon faktörü ve oransal ağırlık artışı hesaplanmıştır. İncelenen O. angorae'nin yaşları 0-VI arasında dağılım göstermekte ve populasyonun en yoğun yaş grubunu %49,8 ile III. yaş grubu oluşturmaktadır. Türün boy (cm) değerleri erkek ve dişi bireylerde sırasıyla 2,5-8,1cm-4,5-8,7 cm; ağırlıkları (g) ise 0,10-3,41g ile 0,75-5,23g arasındadır. Besililik durumunu ortaya koyan kondisyon faktörü erkek bireylerde 0,46-1,21, dişilerde 0,49-1,21 arasında hesaplanmıştır. Üreme dönemini gösteren gonadosomatik indeks (G.S.İ) değeri en düşük 1,50 ile Eylül ayında, en yüksek 23,77 ile Mayıs ayında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the growth and reproductive biology of Oxynoemacheilus angorae living in the Kirmir Stream between August 2023 and August 2024 was investigated. As a result of field studies, a total of 414 individuals were examined, and parameters such as total length, standard length, fork length, age, and weight were measured to evaluate growth biology. Age-sex distribution, length distribution, length-based growth, proportional total length increase, weight distribution, weight-based growth, condition factor, and proportional weight increase were calculated. The ages of the examined O. angorae individuals ranged from 0 to VI, with the III age group forming the most dominant group in the population at 49.8%. The length (cm) values of the species ranged from 2.5–8.1 cm in males and 4.5–8.7 cm in females; their weights (g) ranged from 0.10–3.41 g in males and 0.75–5.23 g in females. The condition factor, which indicates the nutritional status, was calculated to be between 0.46–1.21 in males and 0.49–1.21 in females. The gonadosomatic index (GSI), which indicates the reproductive period, was found to be lowest in September at 1.50 and highest in May at 23.77.