Meme kanser hücreleri üzerinde bazı mikroalg ekstraktlarının sitotoksik ve anti-kanserojenik etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic and anti-carcinogenic effects of some microalgae extracts on breast cancer cells
- Tez No: 942832
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Meme kanseri dünya çapında kadınlardaki en yaygın kanser türüdür ve kadınlarda en yaygın kanser ölüm sebebini oluşturmaktadır. Farklı klinik seyirler gösteren meme kanseri, tedavisinde uygulanan mevcut tedavilerin başarısızlıkları ve ilaç direnci gibi ciddi zorluklarla karşı karşıyadır. Bu çalışmada, iki farklı insan meme kanseri östrojen ve progesteron reseptörü pozitif MCF-7 ve üçlü negatif MDA-MB-231 hücre hatlarında bazı mikroalg ekstraktlarının anti-proliferatif (hücre canlılığı) ve anti-kanserojenik özellikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda önce Mychonastes sp. XGZH4, Chlorella vulgaris strain SAG211-11p, Acutodesmus sp. HH10202, ve Ankistrodesmus sp. LP mikroalgleri çoğaltıldı, takiben metanol ekstraktları (sırasıyla, B1, KP2, EA22, M19) hazırlandı. Sonra insan meme kanseri MCF-7 ve MDA-MB-231 hücreleri farklı konsantrasyon ve sürelerde mikroalg metanol ekstraktları ile muamele edildi ve hücre canlılık testi olan MTT [3-(4,5-Dimetil tiyazol-2) 2,5-difeniltetrazolyum bromür] yöntemi ile bu ekstraktların uygun konsantrasyon ve zaman aralıkları belirlendi. Ardından, iki farklı meme kanseri hücreleri üzerinde belirlenen konsantrasyon ve zaman aralıklarında mikroalglere ait B1, KP2, EA22 ve M19 metanol ekstraktlarının anti-kanserojenik etkileri apoptoz (hücre ölümü), hücre döngüsü evreleri, koloni oluşumu, hücre göçü ve oksidatif DNA hasarı gibi kanser hücre özellikleri seviyesinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women worldwide and is the most common cause of cancer death in women. Breast cancer, which shows different clinical courses, faces serious challenges in its treatment, such as failures of current therapies and drug resistance. The aim of this study was to investigate the effects of some microalgae extracts on the anti-proliferative (cell viability) and anti-carcinogenic properties of two different human breast cancer estrogen and progesterone receptor positive MCF-7 and triple negative MDA-MB-231 cell lines. In our study, Mychonastes sp. XGZH4, Chlorella vulgaris strain SAG211-11p, Acutodesmus sp. HH10202, and Ankistrodesmus sp. LP microalgae were firstly grown and then methanol extracts (B1, KP2, EA22, M19, respectively) were prepared. Then, human breast cancer MCF-7 and MDA-MB-231 cells were treated with microalgae methanol extracts at different concentrations and times, and the appropriate concentration and time intervals of these extracts were determined by MTT [3-(4,5-Dimethyl thiazol-2) 2,5-diphenyltetrazolium bromide] method, a cell viability assay. Following this, the anti-carcinogenic effects of microalgae B1, KP2, EA22 and M19 methanol extracts at the determined concentrations and time intervals on two different breast cancer cells were evaluated in terms of cancer cell characteristics such as apoptosis (cell death), cell cycle phases, colony formation, cell migration, and oxidative DNA damage.