Hacettepe Üniversitesi örneğinde tıp alanında araştırma verilerinin yönetimi
Research data management in the field of medicine: The case of Hacettepe University
  1. Tez No: 942833
  2. Yazar: EDA KÖSE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Veri yoğun araştırmalara yönelik teknoloji ve yöntemler gelişmeye devam ederken, araştırma verilerinin yönetimi araştırmacılar için kritik bir bilgi ve beceri haline gelmektedir. Açık araştırma verileri özellikle tıbbi bilimlerde salgınların ve hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için yeni çözümlerin bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Veri yönetiminin etkili olabilmesi için disipline özgü yaklaşımlar gerekmektedir. Bu çalışmanın odak noktası, Türkiye'de tıbbi bilimler alanında en yoğun bilimsel faaliyetlerin gerçekleştirildiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerinin araştırma verileri yönetimi süreçlerini anlamaktır. Aynı zamanda, akademisyenlerin araştırma verilerinin yönetimi konusundaki eğitim gereksinimleri ve bu konuda üniversite kütüphanelerinden beklentileri de bu çalışmada ele alınmıştır. Araştırmaya toplamda 354 akademisyen gönüllü olarak katılmıştır. Mevcut durumu ortaya koymak için akademisyenlere 36 sorudan oluşan çevrim içi anket uygulanmıştır. Sonuç olarak, tıp akademisyenleri en çok gözlem verisini kullanmakta, büyük verilerle çalışmamakta, verilerini daha çok kişisel bilgisayarlarında saklamakta, genelde veri yönetim planı hazırlamamakta, verilerini herkese açık bir şekilde paylaşma oranı düşük olup çoğunlukla yasal ve etik sorunlar nedeniyle verilerini paylaşmamaktadırlar. Tıp akademisyenlerinin, kütüphane tarafından sunulacak araştırma verisi yönetimiyle ilgili eğitim ve desteğe ihtiyacı olup en çok veri yönetim planı hazırlamada eğitim ve destek talepleri vardır. Genel anlamda ülkemizde tıp akademisyenlerinin konuyla ilgili kat edeceği çok yol olduğu ve araştırma verilerinin yönetilmesinde akademisyenlere destek olma aşamasında kütüphane tarafından sunulabilecek eğitim programı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
As technologies and methods for data-intensive research continue to evolve, the management of research data is becoming a critical knowledge and skill for researchers. Open research data facilitates the discovery of new solutions to prevent the emergence of epidemics and diseases, particularly in the medical sciences. Effective data management requires discipline-specific approaches. The focus of this study is to understand the research data management processes of academics at Hacettepe University Faculty of Medicine, where the most intensive scientific activities in the field of medicine and health sciences are carried out in Türkiye. At the same time, the training needs of academics on research data management and their expectations from university libraries are also addressed in this study. A total of 354 academics participated in this study voluntarily. An online survey consisting of 36 questions was applied to the academics to reveal the current situation. As a result, medical academics mostly use observational data, do not work with big data, store their data mostly on their personal computers, generally do not prepare a data management plan, have a low rate of sharing their data publicly, and mostly do not share their data due to legal and ethical issues. Medical academics need training and support in research data management to be provided by the library, and most need training and support in preparing a data management plan. In general, it was suggested that medical academics in our country have a long way to go in this area and that the library can provide training program to support academics in managing their research data.